Ogłoszenie

"Ballady i Romanse" zabrzmiały w Kraśniku

Kultura i rozrywka
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

I to po raz kolejny w naszym mieście. Tym razem na skwerku tuż przed siedzibą Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Odbyło się to w ramach Narodowego Czytania, których bohaterem w tym roku jest właśnie zbiór utworów naszego wieszcza.

A piszemy, że zabrzmiały, bowiem można było nie tylko usłyszeć recytację znanych np. z czasów szkolnych utworów Adama Mickiewicza, ale i wykonanie wersji śpiewanej, którą zaprezentował chór z Klubu Seniora z ul. Sikorskiego.

Główną częścią wydarzenia jakie odbyło się we wtorek 13 września było czytanie fragmentów kilku utworów ze zbioru "Ballady i romanse" wydanego po raz pierwszy równo 200 lat temu.

W role bohaterów Mickiewiczowskich ballad wcielili się m.in. sami bibliotekarze, radni, urzędnicy, przyjaciele biblioteki, zaangażowani w jej życie codzienne. Czytali najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, przebrani za bohaterów "Pani Twardowskiej", ci trochę starsi, i seniorzy, którzy często swoje teksty pamiętali jeszcze z nauki szkolnej, gdy trzeba było uczyć się ich na pamięć.

Klimat "Świtezianki", "Romantyczności", "Powrotu taty" czy "Kurhanka Maryli" niósł się po pobliskim osiedlu, przypominając pewnie niektórym, chociażby czasy szkolne, gdy lektura ta była obowiązkowym punktem nauki języka polskiego.

Wydarzeni uświetnił też taneczny występ Julii i Filipa z zespołu "Fantan" z CKiP.

Zaprezentowano także plastyczne ujęcie utworu Mickiewicza, które na swoich rysunkach zinterpretowały najmłodsze dzieci.

A jak wyglądało wtorkowe Narodowe Czytanie możecie zobaczyć na naszych zdjęciach.

Najnowsze ogłoszenia