Sąd rozpatrzy protest. Chcą powtórzenia drugiej tury wyborów

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

wybory_urna_DSC0804522 stycznia, w czwartek Sąd Okręgowy w Lublinie rozpatrzy protest wyborczy związany z ostatnimi wyborami na burmistrza Kraśnika. Złożyli go prawnicy na zlecenie pełnomocnika komitetu wyborczego związanego z kandydatem Piotrem Janczarkiem.

 

Protest wyborczy złożyła 12 grudnia 2014 r. jedna z kancelarii prawnych a jego wnioskodawcą jest pełnomocnik komitetu wyborczego Piotra Janczarka Urszula Kozyrska.

W proteście wymienionych jest co najmniej kilka - zdaniem prawników komitetu - nieprawidłowości związanych z wyborami. Jeśli sąd uznałby je, chcą by w tym przypadku wygasił on mandat obecnego burmistrza i zarządził powtórzenie drugiej tury wyborów pomiędzy Mirosławem Włodarczykiem a Piotrem Janczakiem.

- Najważniejszym zarzutem jaki podnosimy jest to, że pozbawiono prawa wyborczego 37 osób w okręgach do głosowania, które znajdowały się w szpitalach. Te osoby nie zostały dopisane do listy wyborców i nie mogły głosować. Przy różnicy 27 głosów między kandydatami mogło to spowodować, że wynik wyborów mógłby być np. korzystny dla pana Piotra Janczarka ? tłumaczy powody złożenia protestu pełnomocnik komitetu Piotra Janczarka Urszula Kozyrska.

W tej sprawie burmistrz Włodarczyk wydał oświadczenie:

?Informację o złożeniu protestu wyborczego przez Pana Piotra Janczarka przyjąłem ze spokojem, a jednocześnie ze zdziwieniem, ponieważ II tura wyborów na Burmistrza Miasta Kraśnik przebiegała wyjątkowo spokojnie i nie odnotowano żadnych incydentów wyborczych.

Zdziwienie moje jest tym większe, że przedstawiciele KWW Piotra Janczarka oraz Komitetu PSL zasiadali we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych na terenie Miasta Kraśnik i nie zgłosili oni najmniejszych zastrzeżeń do podpisanych przez siebie protokołów wyborczych

Z przykrością stwierdzam, że takie działania nie służą budowaniu atmosfery zgody i współpracy na rzecz rozwoju naszego miasta na czym ogromnie mi zależy.?

Sprawy nie chciał komentować starosta kraśnicki:

- Starosta Andrzej Maj nie komentuje tej sprawy. To spór dotyczący komitetów wyborczych kandydatów na burmistrza Kraśnika. Protest złożył pełnomocnik komitetu wyborczego Piotra Janczarka, a nie starosta powiatu czy szef kraśnickiego PSL. Ocena zasadności i wagi przedstawionych w proteście argumentów jest zadaniem sądu ? stwierdził rzecznik Starostwa Powiatowego w Kraśniku Daniel Niedziałek

Oprócz Kraśnika protest w nasyzm powiecie złożono m.in. w sprawie wyborów w Urzędowie i Szastarce.