Niebezpieczne słodycze w szkolnych sklepikach

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sztuczne barwniki wchodzące w skład chińskich i tureckich słodycze mają szkodliwy wpływ na skupienie uwagi i brak koncentracji u dzieci. Mogą powodować nadmierne pobudzenie, a nawet napady histerii - ostrzegają specjaliści z kraśnickiego Sanepidu.

- W związku z pojawieniem się tego problemu do dyrektorów szkół i innych placówek oświatowych z terenu naszego powiatu wystosowaliśmy pismo informujące o tym fakcie i nakazujące sprawdzenie, czy w sklepikach na terenie ich szkoły przypadkiem nie ma takich słodyczy ? informuje Agnieszka Karczmarska, kierownik Sekcji Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kraśniku.

Występujące w łakociach barwniki określane symbolami E 104, E 110, E129, E 102, E 122 oraz E 124 co prawda zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą być stosowane w żywności, ale ich producenci powinni jasno zaznaczyć, że mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci.

- W sklepikach szkolnych na naszym terenie były takie słodycze, ale na szczęście po naszych pismach zostały wycofane. Nie mniej jednak, już rozpoczęliśmy własne kontrole takich punktów handlowych ? dodaje kierownik Karczmarska.

Sanepid apeluje do rodziców, by nie tylko zainteresowali się tym tematem, ale również zaczęli zwracać uwagę na to co kupują ich pociechy.