Oszustwa z wykorzystaniem Facebooka. 63-latka straciła 50 tys. zł

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Internetowe media społecznościowe dają ogromne możliwości jeżeli na przykład poszukujemy jakichś informacji, chcemy kogoś odnaleźć, coś zareklamować. Dzieją się za ich pośrednictwem jednak nie tylko legalne rzeczy, ponieważ wykorzystują je także przestępcy. W tym miesiącu kraśnicka policja poinformowała o dwóch takich przypadkach.

Pierwszy miał miejsce jeszcze w ubiegłym roku. Osoba posługująca się danymi Dawson G. na portalu Facebook oraz przez Messengera zawarła znajomość z 63-letnią kobietą z Kraśnika. Po zapoznaniu się poprosiła kraśniczankę o udzielenie pożyczki w kilku kwotach i przelanie pieniędzy na podane konta bankowe w Turcji i Niemczech. Kobieta niestety prośbie uległa i straciła w ten sposób ok. 50 000 zł.

Drugi przypadek to włamanie na facebookowe konto. 21 lutego nieznany sprawca dokonał zmiany hasła dostępowego do konta na portalu Facebooku należącego do Adrianny S. Następnie wykorzystując jej profil nawiązał rozmowę z jej znajomymi chcąc pozyskać od nich pieniądze w kwocie 400 zł poprzez wygenerowanie kodu blik. Wprowadzał przy tym rozmówców w błąd zapewniając o zamiarze oddania pieniędzy.

Postępowanie w obu sprawach prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Kraśniku.

 

foto ilustracyjne freeimages.com