Strażacy ćwiczyli ratownictwo wodne na Zalewie Kraśnickim

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na szczęście nie są zbyt często zmuszeni uczestniczyć w tego typu akcjach, ale przygotowani powinni być również na taką ewentualność. W tym tygodniu na terenie Zalewu Kraśnickiego strażacy z Państwowej Straży Pożarnej ćwiczyli ratownictwo wodne.

- W godzinach porannych przechodnie telefonicznie zawiadamiają dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku o wypadku na akwenie Zalewu Kraśnickiego. Z informacji zgłaszającego wynika, że jedna z osób wypoczywających na plaży przeceniła swoje umiejętności pływackie i znajduje się w stanie zagrożenia życia. Zadysponowane na miejsce zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kraśniku podejmują działania ratownicze. Ratownicy przy użyciu specjalistycznego sprzętu w postaci łodzi i pontonu ratowniczego docierają do znajdującego się w stanie hipotermii poszkodowanego, który resztką sił utrzymuje się przy zacumowanej łodzi na środku zalewu. Udaje się wydostać osobę poszkodowaną z wody i przetransportować łodzią na brzeg zalewu, gdzie zostają wszczęte działania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, a docelowo ratownicy przekazują pechowego miłośnika wyczynowego pływania Zespołowi Ratownictwa Medycznego - tak scenariusz ćwiczeń opisuje mł. bryg. Piotr Michałek, rzecznik prasowy kraśnickiej PSP.

 

 

Ćwiczenia prowadzone zostały w dniach 26 – 28 sierpnia, a udział wzięli w nich strażacy z kraśnickiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej.

- Głównym zadaniem stawianym uczestnikom ćwiczeń była pomoc osobom, które znalazły się w wodzie i uległy podtopieniu. Doskonalono umiejętności bezpiecznego poruszania się na akwenach z wykorzystaniem łodzi ratowniczych oraz stosowania innego dostępnego sprzętu ratowniczego, w szczególności przeznaczonego do ratownictwa medycznego. Jednym z epizodów ćwiczeń było również udzielenie pomocy osobie poszkodowanej bezprzyrządowo , z wykorzystaniem ubrań, gałęzi oraz umiejętności pływackich ratowników – wyjaśnia mł. bryg. Michałek.

Zwracano przy tym uwagę na przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa higieny pracy, zwłaszcza w zakresie stosowania środków ochrony indywidualnej strażaków w czasie działań na wodzie.

 

 

Na szczęście w trakcie kończących się właśnie wakacji w Powiecie Kraśnickim nie odnotowano przypadków utonięć, ani innych zdarzeń wymagających interwencji, w związku z wypoczynkiem na obszarach wodnych.