Strażacy z Miejskiej OSP podsumowują i planują

Na sygnale
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nowy rok to czas podsumowań oraz bardzo często początek nowych projektów. Kraśnicka Miejska Ochotnicza Straż Pożarna minione 12 miesięcy ocenia jako pracowite, ale i udane. Udany szczególnie jeśli chodzi o inwestycje w budynek i nowy sprzęt. W najbliższych miesiącach chce się skupić między innymi na rozwoju kadrowym jednostki. Kontynuowane mają być też inwestycje.

Najważniejsze zadanie strażaków to oczywiście niesienie pomocy ludziom i ratowanie ich dobytku podczas różnego rodzaju zdarzeń i zagrożeń. Ochotnicy z Miejskiej OSP w ubiegłym roku 81 razy wyjeżdżali do akcji ratowniczo-gaśniczych. Były to głównie miejscowe zagrożenia typu wypadki, podtopienia, usuwanie gniazd owadów błonkoskrzydłych, plamy substancji ropopochodnych, działania na lodzie, pożary, czy zabezpieczenia rejonu operacyjnego JRG Kraśnik. Zdarzały się też niestety fałszywe alarmy.

To był bardzo aktywny czas także pod względem udziału rodzaju społecznych i samorządowych inicjatywach. Nasi ochotnicy często zabezpieczali imprezy masowe, festyny, inicjowali lub brali udział w akcjach ekologicznych, jak sprzątanie lasu czy rzeki Wyżnicy, i charytatywnych.

- W minionym roku udało nam się pozyskać wiele środków zewnętrznych. Dzięki nim wykonaliśmy remont w pomieszczeniach remizy, zakupiliśmy nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy oraz nowy sprzęt - mówi Łukasz Gałkowski, naczelnik Miejskiej OSP.

2022 powinien być pod tym względem również udany. Dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym we współpracy z Miastem Kraśnika (ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID 19 - Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych) planowana jest rozbudowa remizy.

Naszym strażakom zależy także na rozbudowie kadrowej jednostki.

- Chcemy pozyskać nowych członków, którzy byliby strażakami-ratownikami oraz członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (to oferta dla osób w wieku 12-18 lat.). O tym jak do nas dołączyć można się dowiedzieć z wydarzenia pod nazwą „W 2022 roku zostanę strażakiem w Miejskiej OSP Kraśnik”, które odnaleźć można na naszym facebookowym profilu. Liczymy na to, że z takich rekrutów za kilka lat będą strażacy-ratownicy gotowi do działań – dodaje naczelnik Gałkowski.

MOSP, podobnie jak w latach poprzednich, liczy nadal na wsparcie finansowe. Teraz, przy okazji rozliczania się z fiskusem, jest ku temu doskonała okazja. Na rzecz naszych strażaków można przekazać 1% ze swoich podatku. Warto to zrobić tym bardziej, że kraśnicka jednostka nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, funkcjonuje na zasadach wolontariatu. Środki jakimi dysponuje pochodzą jedynie ze źródeł zewnętrznych oraz składek członkowskich.

- Wpływy z 1% z podatku na naszą OSP są ogromnym zastrzykiem finansowym, który z pewnością zostanie należycie spożytkowany – zapewnia Łukasz Gałkowski. - W imieniu członków naszej jednostki chciałbym podziękować wszystkim firmom, osobom prywatnym, instytucjom, stowarzyszeniom za współpracę w roku 2021. Liczymy na jej kontynuację - dodaje.