Usuwanie azbestu: Więcej pieniędzy niż chętnych

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

azbestWiększość samorządów na naszym terenie realizuje programy wspierające usuwanie pokryć dachowych zawierających szkodliwy dla zdrowia azbest. Tak jest też w gminie Gościeradów. Tutaj gmina w 100% finansuje zdjęcie, transport i utylizację pokrycia dachowego. Eternitu na gościeradowskich budynkach jest mnóstwo, ale mimo to zainteresowanie udziałem w programie nie jest zbyt duże.

O tym co to jest azbest czytaj tu?

- Podejrzewam, że część osób zniechęca też fakt, że decydując się na udział w programie, planowany remont trzeba zrobić zgodnie z przepisami, a więc mieć uregulowane sprawy własnościowe, z czym na wsiach jest różnie, i prace zgłosić w starostwie. Poza tym wiele dachów przykrytych eternitem, mimo że mają kilkanaście, bądź nawet ponad 20 lat, wciąż jest w dobrym stanie. Dlatego mieszkańcy nie myślą na razie o ich modernizacji - mówi Grzegorz Tomczyk, specjalista d.s. ochrony środowiska w gościeradowskim urzędzie gminy.
Nikt się też nie spieszy, ponieważ zgodnie z unijnymi dyrektywami azbest z naszego otoczenia ma zniknąć do 2032 roku, więc jest na to jeszcze sporo czasu.

więcej o programie usuwania azbestu w gminie Gościeradów