Gm. Kraśnik: Samorządowcy przetestowani z rolniczego fachu

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

mroz_BUB_0846
Z listopadowej sesji radny Stanisław Mróz wrócił do domu z wiertarką udarową. Foto PB
Maszyna wyposażona w wał przegubowo-teleskopowy musi mieć wspornik wału, łańcuch blokujący wał czy dodatkową osłonę wału?  Opakowanie po środkach ochrony roślin należy spalić, szczelnie zapakować i zakopać, a może oddać do punktu obrotu środkami chemicznymi? Na takie i inne pytania odpowiadali radni, sołtysi i urzędnicy uczestniczący w  listopadowej sesji Rady Gminy Kraśnik. Najlepszy w nagrodę dostał wiertarkę.

Testowi samorządowców z gminy Kraśnik poddała nasza placówka terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Podobne sprawdziany przechodzili już ich koleżanki i koledzy z innych gmin. Była to oczywiście dobrowolna zabawa, która miała na celu sprawdzenie swojej wiedzy i propagowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie.

By na postawione pytania odpowiedzieć, trzeba było się nieco pogłówkować. Zdecydowana większość rolników może i wie, że zabiegu chemicznej ochrony roślin nie można wykonywać przy wietrzej pogodzie, ale o jaką siłę wiatru zgodnie z przepisami chodzi: 1, 3 czy 5 metrów na sekundę? O tym już niekoniecznie wiedzą. Nie wszyscy też mieli okazję jechać kombajnem zbożowym, więc mogli nie wiedzieć, czy przed uruchomieniem tej maszyny należy jedynie wcisnąć pedał sprzęgła i hamulca, wcisnąć pedał sprzęgła i włączyć sygnał dźwiękowy, a może wystarczy wcisnąć pedał hamulca i włączyć światła?

Po podliczeniu punktów okazało się, że najlepiej z 30 testowymi pytaniami poradził sobie radny Stanisław Mróz, który w nagrodę otrzymał wiertarkę udarową. Kolejne miejsca zajęli  radna Anna Dul (nagroda -  szlifierka kątowa) i radny Leszek Bańka (nagroda - nożyce ogrodowe). Pozostali, jako nagrody pocieszenia, otrzymali rękawice ochronne zafundowanymi przez KRUS.