Forum Gospodarczo-Samorządowe z udziałem Grzegorza Kołodki i Roberta Gwiazdowskiego za nami. Foto, Wideo

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozwój przez współpracę samorządu z przedsiębiorcami - taki tytuł nosiło powiatowe Forum Gospodarczo-Samorządowe, które odbyło się dzisiaj w kraśnickim hotelu Kmicic, ale tematów które poruszono było o wiele więcej. Wśród prelegentów, którzy zabrali głos podczas spotkania, byli między innymi były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko oraz Robert Gwiazdowski – prawnik, ekspert ds. podatków, przewodniczący Rady Centrum im. Adama Smitha.

- Czasy są dynamiczne. Na pewno stoimy u progu zmian gospodarczych, mamy plan premiera Morawieckiego, mamy nowe założenia dotyczące podatków. Mam nadzieje, że i o tym będzie czas dzisiaj podyskutować, może dowiemy się więcej. Myślę, że wyjdziemy po tym spotkaniu z większą wiedzą, o wiele mądrzejsi. To ważne dla przedsiębiorców pod kątem podejmowania przez nich decyzji biznesowych - mówił, otwierając forum, starosta kraśnicki Andrzej Maj.

 

 

Już podjęte działania i plany obecnego rządu, także te podatkowe, były właśnie jednym z tematów prelekcji. Mówił o nich były wicepremier Grzegorz Kołodko. Sporo miejsca poświęcił między innymi programowi 500 plus.

- Ten program jest dużym błędem. Tym większym, że nie można się z niego wycofać. Żadna partia nigdy nie dojdzie w Polsce do władzy jeśli będzie proponowała likwidację tego programu. Ten program jest źle pomyślany. Ja mam na przykład kolegę który pracuje w komercyjnym banku i zarabia 50 tys. zł miesięcznie, ma troje dzieci i dostaje 1000 zł netto. Przecież to jest fanaberia. Jakbyśmy mieli za dużo pieniędzy w kasie publicznej. Jako ekonomista, myśląc w sposób społeczny jestem za tym żeby kosztem tych którzy mają trochę więcej pomagać tym, którym może nie starcza na związanie przysłowiowego końca z końcem. Ale dlaczego dawać tym którzy żyją w dostatku. Dlatego ten program będzie prędzej czy później weryfikowany, będzie wprowadzany próg dochodowy - przekonywał prof. Grzegorz Kołodko, dodając jednocześnie, że nie przyczyni się on do odwrócenia obecnych tendencji demograficznych.

Były wicepremier zabrał głos także w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Więcej na ten temat na filmiku poniżej.

 

 

O podatkach w bardzo ciekawy sposób mówił z kolei Robert Gwiazdowski. Jego zdaniem, choć nikt nie lubi ich płacić, to mogą być przyjazne.

- Gospodarka nie wytrzymuje pewnych obciążeń fiskalnych w związku z powyższym, jeżeli państwa na coś nie stać, to może trzeba powiedzieć państwu, że podatników nie stać żeby państwo utrzymywać na takim poziomie na jakim ono chce być utrzymywane. Zwłaszcza, że państwo chce coraz więcej, mimo że źle wykorzystuje już to co ma. Jeśli przyjrzymy się zasobom państwa to się okaże, że gdybyśmy zwiększyli efektywność wykorzystania majątku państwowego o 1 punkt procentowy, to byłoby to już parę miliardów rocznie do przodu. A jakbyśmy tak o 10%? A to jest spokojnie do zrobienia - mówił prof. Gwiazdowskim.

Ekspert z Centrum im. Adama Smitha przekonywał, że należy zlikwidować PIT, CIT, NFZ i ZUS. Co w zamian? Przyjazne podatki zdaniem prof. Gwiazdowskiego to ryczałtowy podatek od działalności gospodarczej i osób fizycznych, 1-2-procentowy podatek przychodowy od osób prawnych, 25% podatek od funduszu wynagrodzeń i 25% podatek od dywidend.

 

 

Oprócz wspomnianych kwestii, podczas forum rozmawiano również między innymi o partnerstwie publiczno-prywatnym, zarządzaniu w przedsiębiorstwie. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny w którym oprócz starosty Maja udział wziął prof Andrzej Kidyba - kierownik katedry prawa gospodarczego i handlowego na UMCS, Wiesław Michałowski - prezes Kraśnickiej Izby Gospodarczej oraz Artur Habza - dyrektor departamentu gospodarki i współpracy zagranicznej lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, a poprowadził go, podobnie jak całe forum, Dionizy Smoleń.

- Cieszę się, że znane osoby które zaprosiliśmy na forum przyciągnęły tak wielu przedsiębiorców i samorządowców. Wiele ciekawych rzeczy można było dowiedzieć się podczas prelekcji, ale nie mniej ciekawie było w kuluarach, gdzie toczyły się ożywione dyskusje. To pokazuje, że warto w Kraśniku takie wydarzenia organizować i to będziemy robić - zapowiada Andrzej Maj.

 

 Zdjęcia z forum można obejrzeć tutaj.