Niedzielne święto miasta. Było historycznie, oficjalnie i koncertowo. Wideo, Foto

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

To był kolejny, trzeci dzień obchodów 640-lecia Kraśnika. Gościliśmy podczas niego przedstawicieli sfer rządowych i parlamentarnych. Władze miasta nagrodziły wyróżniające się firmy i osoby. Na ulicach spotkać można było króla Ludwika Węgierskiego i królową, a na koniec były koncerty i pokaz laserów.

Niedzielne świętowanie 640-lecia miasta zaczęto od mszy św. Wzięli w niej udział, oprócz zaproszonych gości, Król Ludwik Węgierski z małżonką oraz swoim dworem. Stało się to dzięki grupie rekonstrukcyjnej Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, która przez cały dzień towarzyszyła obchodom święta miasta.

Po mszy na rynku spotkano się na uroczystej sesji Rady Miasta. Przed nią były życzenia i gratulacje m.in. od Prezydenta RP, które przekazał jeden z jego doradców, od premier Szydło, które przekazał wiceminister i poseł Jarosław Stawiarski. Odebrał je gospodarz uroczystości burmistrz Mirosław Włodarczyk. Osobiście życzenia przekazali także minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który zapowiedział, że we wrześniu w Kraśniku chciałby podpisać umowę na wykonanie odcinka S19 od Kraśnika do Lasów Janowskich.

 

 

Głos zabrali również m.in. poseł Wojciech Wilk, Grzegorz Tobiszowski, wiceminister w ministerstwie energii, poseł Jacek Sasin, wojewoda Przemysław Czarnek oraz przedstawiciele miast partnerskich Kraśnika.

Później odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, podczas której radni jednogłośnie zdecydowali o pośmiertnym nadaniu tytułu Honorowego Obywatela dla ks. Stanisława Zielińskiego, które odebrał rektor kościoła św. Ducha ks. Adam Woch.

Po sesji burmistrz Włodarczyk wraz z przewodniczącym Rady Miasta Janem Albiniakiem wręczyli wyróżnionym kraśniczanom oraz firmom i instytucjom tytuły Zasłużonych dla Miasta Kraśnik.

Po południu na stadionie "Tęczy" wspomniana wyżej grupa rekonstrukcyjna zainscenizowała bitwę pod Bełzem oraz nadanie po niej miasta Kraśnika braciom Gorajskim przez króla Ludwika Węgierskiego. Odbył się także mini turniej rycerski, były pokazy piechoty oraz dawnych tańców.

 

 

Po rekonstrukcji i pokazach rycerskich impreza ze stadionu Tęczy przeniosła się na kraśnicki rynek. Tu na początek uhonorowano działkowców. Trzy ogrody działkowe – ROD „Północ”, ROD „Stokrotka” i ROD „Słoneczny” - z rąk burmistrza Mirosława Włodarczyka i sekretarza miasta Łukasza Skokowskiego otrzymały nagrody rzeczowe z okazji jubileuszy istnienia, które w tym roku świętują. W tegorocznej odsłonie konkursu na wzorcowy ogród działkowy nagroda za 3. miejsce trafiła do ROD „Zarzecze”, 2. miejsce przyznano ROD „Marzenie”, a 1. miejsce zajął ROD „Suchynia".

Po działkowcach na scenę wkroczyli już muzycy.

 

 

Publiczność, która mimo niesprzyjającej aury zebrała się na kraśnickim rynku, rozgrzał kraśnicki zespół Canion, któremu towarzyszył Andrzej Pawka, a rozbawiła i rozśpiewała ją na dobre gwiazdą wieczoru, którą była grupa Raz, Dwa, Trzy. Fragmenty ich występów możecie zobaczyć na naszych filmikach. 

 


Zobacz też:

 „Perfekcyjna”, sobotnia część Dni Kraśnika 2017 za nami. Foto, Wideo
Karol Almert rozpoczął muzyczną odsłonę Dni Kraśnika. Wideo
Naukowcy o przeszłości Kraśnika


 

Na zakończenie Dni Kraśnika uczestników ich niedzielnej części czekał jeszcze pokaz laserowy. 

Nasze zdjęcia z niedzielnej części świętowania Dni Kraśnika odnajdziecie tutaj.