Gościeradów. Rehabilitacja zawodowa osób niepełnosprawnych ze wsparciem Kulczyk Foundation

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Profesjonalne zestawy narzędzi, sprzęt do prac rękodzielniczych, maszyna hafciarska, szafy, krzesła i stoły warsztatowe, zestawy sprzętów na specjalnych wózkach do prac porządkowych na zewnątrz i wewnątrz budynków, odkurzacz przemysłowy, kosiarka do trawy, odśnieżarka oraz odzież robocza - cały ten sprzęt, zakupiony dzięki grantowi pozyskanemu przez gościeradowskie Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Res Sacra Miser” z Kulczyk Foundation, ma pomóc w rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

Stowarzyszenie działające przy Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie znalazło się w gronie 5 laureatów w tegorocznej edycji Konkursu Grantowego Kulczyk Foundation. Na realizację przygotowanego przez nie projektu pn. „Będę pracować” fundacja przekazała 20 000 zł. Pieniądze te zostały przeznaczone na wyposażenie pięciu stanowisk pracy dla podopiecznych Stowarzyszenia, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy gościeradowskim DPS. Uroczyste otwarcie pracowni, która dzięki dotacji powstała, miało miejsce 22 listopada.

Celem głównym projektu realizowanego ze środków pozyskanych z Kulczyk Foundation jest prowadzenie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych z nauką czynności zawodowych, praktykami, stażami, wykonywaniem płatnych usług na zlecenie oraz wprowadzanie przedsiębiorczości społecznej. Mam to też służyć aktywizacji oraz przeciwdziałaniu marginalizacji osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

 

 

Otrzymanie Grantu od Kulczyk Fundation nie było jedyną okazją do zorganizowania uroczystego spotkania, które miało miejsce 22 listopada. Drugą był samochód jaki otrzymał gościeradowski DPS z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie zabrakło także życzeń dla pracowników socjalnych, którzy w październiku obchodzili swoje święto.

W spotkaniu udział wzięli między innymi Stefan Stachula - członek zarządu Powiatu Kraśnickiego, wójt gm. Gościeradów Mariusz Szczepanik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Andrzej Tybulczuk, przedstawiciele PFRON-u, gminnych i powiatowych instytucji zajmujących się opieką społeczną oraz oczywiście podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej, do których projekt "Będę pracować" jest skierowany. Gospodarzami uroczystości byli natomiast Elżbieta Spyra, kierownik WTZ i prezes Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „Res Sacra Miser” oraz Tadeusz Sikora - dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie oraz założyciel i długoletni prezes wspomnianego stowarzyszenia.

 

 

Więcej na temat tego projektu będzie można przeczytać w przyszłym tygodniu, w najbliższym wydaniu Głosu Kraśnickiego i Gońca Gazety Powiatowej. Na portalu zapraszamy natomiast do obejrzenia zdjęć z otwarcia pracowni i przekazania samochodu. Odnaleźć można je tutaj.