Ponad 1300 uczniów w pierwszych klasach. Powiat zainaugurował nowy rok szkolny

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Powiat kraśnicki rozpoczął uroczyście nowy rok szkolny w Zespole Szkół nr 3. To ważny rok dla powiatowej oświaty bo do szkół średnich przyszły dwa roczniki stąd dużo więcej uczniów w szkołach. A to duże wyzwanie dla powiatu.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele Matki Bożej Bolesnej. Po niej uczniowie, nauczyciele i goście spotkali się w hali sportowej Zespołu Szkół nr 3. Tam przywitała wszystkich dyrektor ZS 3 Aneta Jabłońska-Ośka, prezentując także samą szkołę.

Po niej głos zabrał Starosta Kraśnicki Andrzej Rolla.

- Nigdy nie myślałem, że będę kiedyś prowadził taka lekcję. Przed 3 tysiącami młodych ludzi, przed ponad 430 nauczycielami. Ponad 1300 uczniów w klasach pierwszych, ponad 600 uczniów w samym Zespole Szkół Nr 3. Powiat kraśnicki to potęga oświatowa. Dziś nasze szkoły wybiera młodzież także spoza powiatu. Za tę ciężką prace dziękuję kolegom i koleżankom dyrektorom i nauczycielom - mówił starosta.

Nawiązał on także do rocznicy II wojny światowej i przemówień prezydentów Polski, Niemiec i USA podczas oficjalnych obchodów.

W imieniu marszałka województwa głos zabrał Kazimierz Choma. Odczytał on list skierowany przez Jarosława Stawiarskiego, do uczniów, nauczycieli i rodziców. Przekazał też słowa od siebie.

- Zastanawiałem się dłuższą chwilę co takiego istotnego jest w zawodzie nauczyciela, który jest misją, odpowiedzialnością. Chciałbym, życząc Państwu osiągnięcia bardzo dobrych wyników w nauczaniu, żeby uwzględnić, a może postawić na pierwszym miejscu wychowanie. Nic nie cieszy nauczyciela tak, jak podziękowania młodych ludzi, którzy zaczepiają nauczyciela na ulicy i mówią, że dzięki dobremu słowu zmienili kierunek życia. To chyba największa satysfakcja jaka może mieć nauczyciel wychowawca - mówił Choma.

O rozpoczynającym się roku szkolnym mówił przewodniczący Rady Powiatu dr hab. Jarosław Czerw.

- Zastanawiałem się, jaki to będzie rok dla oświaty powiatu kraśnickiego. I doszedłem do wniosku, że z całą pewnością będzie to rok trudny. Będzie to rok wymagający. Ale z drugiej strony będzie to dobry rok szkolny. Dobry rok szkolny bo jest nas więcej, w związku z tym wielkie szanse przed nami. Reforma, która w szkołach powiatowych dopiero się rozpoczyna jest dla nas dobrą reformą, bo nauka trwać będzie dłużej, 4 lub 5 lat, a to daje większe szanse dla naszych uczniów do dobrego przygotowania się czy to do studiów czy do wykonywania zawodu - przekonywał przewodniczący.

W trakcie inauguracji ślubowanie złożyli przedstawiciele pierwszych klas wszystkich powiatowych szkół. W związku z 80 rocznicą wybuchu II wojny światowej młodzież Zespołu Szkół nr 3 przygotowała wystąpienie na ten temat oraz krótką część artystyczną.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii zdjęć z rozpoczęcia roku.