Nowoczesne maszyny trafią do kraśnickiej szkoły

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Władze Powiatu Kraśnickiego podpisały w czwartek 18 marca umowę na wyposażenie pracowni Centrum Kształcenia Zawodowego. To kolejny krok w kierunku unowocześnienia szkolnictwa zawodowego i dopasowania go współczesnych potrzeb.

Umowę podpisali w imieniu Powiatu: Andrzej Cieśla - Wicestarosta Kraśnicki, Łukasz Skokowski - Sekretarz Powiatu, Iwona Szymańska - Skarbnik Powiatu a w imieniu firmy, która dostarczy sprzęt Krzysztof Jankiewicz, dyrektor handlowy firmy Mega-Maszyny.

Pracownie dydaktyczne znajdujące się w Centrum Kształcenia Zawodowego w Kraśniku (funkcjonuje ramach Zespołu Szkół przy ul. Słowackiego) zostaną kompleksowo doposażone w dwie nowoczesne frezarki CNC, dwie tokarki CNC, cztery symulatory do nauki zaawansowanego programowania CNC, osiem stacji roboczych wraz z systemem CAD/CAM służącym do projektowania i wspomagania wytwarzania elementów maszyn oraz oprzyrządowania takich jak np. formy wtryskowe dla przemysłu tworzyw sztucznych, skomplikowanych elementów znajdujących zastosowanie w przemyśle samochodowym i lotniczym.

- Realizacja powyższych celów przyczyni się do zwiększenia zainteresowania szkolnictwem zawodowym i zwiększenia zdawalności egzaminów zawodowych, a tym samym do wzrostu liczby wykwalifikowanych specjalistów w branżach pożądanych na lokalnym rynku pracy. - mówią o projekcie władze powiatu.

Powiat liczy też, że nowoczesne wyposażenie, które w ciągu maks. 120 dni powinno znaleźć się w budynku przy ul. Słowackiego, wpłynie również na zainteresowanie młodzieży nauką w tym miejscu.

- Maszyny z pewnością pozwolą uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego zdobyć niezbędną wiedzę z zakresu obróbki skrawaniem takich jak doboru parametrów obróbki, strategii obróbki oraz programowania CNC, które w nowoczesnym przemyśle mechanicznym są tak poszukiwane. - mówią przedstawiciele powiatu.

Wartość wyposażenia jakie trafi do kraśnickiej szkoły to 1 mln 600 tys. złotych i jest elementem projektu „Rozwój szkolnictwa zawodowego w Powiecie Kraśnickim”, realizowanego ze wsparciem Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020. Jego pełna wartość to ponad 7 mln. złotych.