Są pieniądze na nową porodówkę z unijnych środków

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zapowiedzi o wsparciu z unijnych środków, którymi dysponuje Urząd Marszałkowski, budowy nowego skrzydła kraśnickiego szpitala z przeznaczeniem na porodówkę stają się faktem. We środę 24 marca umowa w tej sprawie została podpisana.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku Michał Jedliński podpisali we środę 24 marca umowę na „Dobudowę pawilonu do budynku szpitala w SPZOZ w Kraśniku w celu poprawy dostępności i jakości świadczonych usług, zabezpieczenia świadczeń na oddziałach ginekologicznym, położniczym i neonatologicznym oraz reorganizacji funkcjonowania szpitala”.

W wydarzeniu wziął również udział starosta kraśnicki Andrzej Rolla i poseł Kazimierz Choma. Całkowita wartość projektu to ponad 25 mln zł, z czego dofinansowanie UE to 19 mln zł.

W ramach projektu dobudowany do budynku głównego zostanie trzykondygnacyjny pawilon od strony ul. Chopina. Znajdzie w nim nowe miejsce Oddział ginekologiczno-położniczy, mieszczący się obecnie w budynku przy al. Niepodległości. Oddział w ramach nowej inwestycji zaprojektowany został w podwyższonym standardzie sanitarnym, zapewniając kompleksową hospitalizację na oddziałach ginekologii, położnictwa i neonatologii.

- Planowana inwestycja to nie tylko poprawa jakości funkcjonowania szpitala, który zostanie przygotowany do przyjmowania nawet 400 porodów rocznie, ale przede wszystkim zabezpieczenie zdrowia i życia rodzących kobiet i noworodków, zakażonych COVID-19. - mówił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

- Dzięki tej inwestycji spodziewamy się znacznego wzrostu liczby porodów. Jestem przekonany, że jakość naszych usług będzie spełniała oczekiwania wszystkich pacjentek, które odwiedzą naszą placówkę. - wyjaśnił Dyrektor SP ZOZ w Kraśniku Michał Jedliński.

W ramach projektu zaplanowano także zastąpienie starego wyposażenia nowoczesnymi, energooszczędnymi urządzeniami. Chodzi o nowy tomograf komputerowy, trzy kardiomonitory oraz aparaty KTG, USG oraz EKG. Ponadto do ginekologicznej sali pooperacyjnej trafią dwa nowe łóżka pooperacyjne, dwa kardiomonitory oraz cztery pompy infuzyjne. Natomiast sala do cesarskich cięć zyska nowy stół operacyjny, lampę, aparat do znieczuleń, kardiomonitor, dwie pompy infuzyjne oraz dwa ssaki operacyjne. Nowe wyposażenie zakupione zostanie także do sal porodowych, sali pooperacyjnej położniczej, sali intensywnego nadzoru noworodków (dwa respiratory noworodkowe) oraz sal położniczych. Planowane zakończenie inwestycji to koniec marca 2023 roku.