Uchwała LGBT nieuchylona. Co dalej z miejskim projektem?

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Po raz kolejny na sesji Rady Miasta pojawił się temat uchylenia stanowiska Rady w sprawie LGBT. Czas nie jest przypadkowy, bo zbliża się czas rozstrzygnięcia podziału pieniędzy z projektu finansowanego z funduszy norweskich. A sami Norwedzy negatywnie wypowiadali się o samorządach, które takie uchwały przyjęły. Część radnych uważa, że to obniża szanse Kraśnika na spore pieniądze.

Z wnioskiem o uchylenie stanowiska rady w sprawie ideologii LGBT zwrócił się na ostatniej sesji 25.03 w imieniu radnych klubu Porozumienie i Rozwój radny Krzysztof Ślusarz. Powodem złożenia wniosku przez klub radnych jest to, że właśnie trwa ocena merytoryczna wniosków złożonych do tzw. środków norweskich.

- W tej chwili wniosek miasta przeszedł analizę formalną, uzyskał pozytywną opinię i został skierowany do analizy merytorycznej – mówił Krzysztof Ślusarz.

Radny przypomniał, że były już przypadki, kiedy wnioski samorządów do środków norweskich, które przyjęły uchwały związane z LGBT były odrzucane.

- Państwo próbujecie nas szantażować tym, że to być może nasza wina. - stwierdził radny Jan Albiniak (Wspólny Kraśnik).

Zaprzeczał temu radny Zbigniew Marcinkowski.

- Nie było naszą intencją, by kogokolwiek wywoływać do odpowiedzi czy budować kapitału. Absolutnie – stwierdził radny Marcinkowski (Porozumienie i Rozwój).

- A ja sobie myślę że to być może okazja żeby na Prawo i Sprawiedliwość i prawicowych członków Rady zrzucić potencjalną odpowiedzialność za zwykłą być może nieudolność w opracowaniu projektu. - stwierdził radny Albiniak.

Nie zgodził się z jego próbą argumentacji radny Ślusarz.

- Sytuacja jest wręcz przeciwna niż przedstawiona przez radnego Albiniaka. To właśnie nieuchylenie uchwały uniemożliwia merytoryczną ocenę wniosku, ponieważ zostanie on odrzucony ze względu na tę uchwałę, a nie z powodu jego kiepskiej jakości. Będzie to decyzja nieodwołana i nie dowiemy się, czy wniosek był dobrze napisany. Tak było w przypadku projektu województwa podkarpackiego, któremu cofnięto finansowanie z Funduszy Norweskich – mówi radny  Ślusarz.

Ostatecznie radni głosami PiS i Wspólnego Kraśnika zdecydowali by nie wprowadzać tego punktu pod obrady marcowej sesji.

Co więc dalej z tym tematem? Burmistrz podczas sesji deklarował zwołanie jeszcze jednej sesji nadzwyczajnej by nad tym tematem się pochylić.

- Wniosek Miasta Kraśnik przeszedł już pozytywną ocenę formalną. Jednak stanowisko władz norweskich świadczy o realnym zagrożeniu utraty finansowania. Przykładem jest decyzja, która zapadła już po podpisaniu umowy, w sprawie projektu Samorządu Województwa Podkarpackiego. Norwegia odmówiła mu dofinansowania w związku z uchwałą dotyczącą przeciwdziałaniu ideologii LGBT, którą Sejmik Województwa przyjął w maju 2019. - mówi burmistrz Wojciech Wilk  - W powstanie projektu „Kraśnik – przyjazne miasto” włożono wiele wysiłku, zaangażowali się w to sami mieszkańcy, również radni, dzięki niemu udałoby się rozwiązać wiele problemów społecznych związanych chociażby z ochroną środowiska naturalnego. Uważam więc, że uchwała Rady Miasta ws. ideologii LGBT powinna zostać uchylona. Im szybciej, tym lepiej.- dodaje burmistrz.

Jak nas poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej  rozstrzygnięcia konkursu „Rozwój lokalny” w którym Kraśnik stara się o 39 mln zł wsparcia, powinno odbyć się w kwietniu tego roku.