Pokaż jak troszczysz się o środowisko. Trwa ekologiczny program dla szkół

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fundacja Veolia przygotowała dla uczniów szkół podstawowych w Kraśniku, trzymiesięczny program ekologiczny „Szkoła Zero Waste”. Jego głównym celem jest edukacja w zakresie podejmowania działań w duchu Zero Waste, motywowanie do proekologicznych postaw oraz kształtowanie nawyków chroniących środowisko naturalne. Program wspiera Spółka Veolia Wschód, która dostarcza ciepło dla mieszkańców Kraśnika. 

Dla uczniów klas IV-VIII program „Szkoła Zero Waste” jest realizowany poprzez mobilną aplikację, którą uczniowie za zgodą swoich rodziców i opiekunów wgrają na swoje telefony. Uczestnicy w ramach nauki przez zabawę – rywalizację – podejmują eko-postanowienia i eko-działania, którymi dzielą się z pozostałymi i zdobywają punkty. Trzymiesięczne wyzwanie to wystarczający czas na wprowadzenie nowych ekologicznych nawyków. Na najaktywniejszych uczniów oraz najaktywniejszą klasę czekają nagrody – wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Dla klas I-III  są przygotowane webinary, quizy oraz gotowe scenariusze zajęć dla nauczycieli. Trzech najlepszych uczniów z klas IV-VIII otrzyma vouchery do Empiku w kwocie 300 zł, 200 zł oraz 100 zł. Jedna z klas I-III, która zrealizuje najciekawszy pomysł w duchu zero waste, pojedzie na wycieczkę do Pałacu Czartoryskich w Puławach. Ponadto działania prośrodowiskowe uczniów z Kraśnika zaprezentowane będą na stronie http://zielonemiasto.online/, prowadzonej przez Fundację Veolia Polska.

Program przygotowany przez Fundację Veolia oparty jest o ideę Zero waste polegającą na konsekwentnym stosowaniu prostych zasad 5R: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), wykorzystaj ponownie (reuse), recyklinguj (recycle) oraz kompostuj (rot). Dzięki nim jesteśmy

w stanie zredukować produkcję odpadów w naszych domach czy zmniejszyć wydatki na zbędne produkty. Wiele podejmowanych czynności wynika z naszego przyzwyczajenia, stąd tak ważna jest zmiana sposobu myślenia i nawyków, dzięki którym w realny sposób jesteśmy w stanie chronić środowisko naturalne.

Program „Szkoła Zero Waste” służy nie tylko pogłębieniu i zdobywaniu wiedzy, ale również zachęca uczestników do podejmowania realnych, ekologicznych działań w swoim najbliższym otoczeniu. Jest także inspiracją do szukania nowych, przyjaznych środowisku rozwiązań.

Program realizowany jest przez Fundację Veolia Polska we współpracy z Urzędem Miasta w Kraśniku oraz dostawcę aplikacji mobilnej i współprowadzącą projekt firmą Grywit. Projekt potrwa do 22.06.2021 r.