Miało być dwa, będzie ponad cztery…

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Tyle kilometrów drogi wojewódzkiej nr 824 relacji Annopol – Żyrzyn będzie wyremontowane w bieżącym roku na terenie gminny Annopol. Z tą dobrą wiadomością do mieszkańców Bliskowic, przez które przebiega ta droga, przyjechali Anna Baluch, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Szumera.

Dzięki poluzowaniu obostrzeń epidemicznych mogło dojść do spotkania mieszkańców gminy Annopol z przedstawicielami zarządcy drogi wojewódzkiej, będącej jedną z ważniejszych tras na terenie gminy. Do remizy OSP w Bliskowicach przybyli zarówno mieszkańcy, jak i radni gminni oraz powiatowi. Obecny był również Michał Stawiarski dyrektor biura poselskiego Kazimierza Chomy i kierownik ODR w Kraśniku Stefan Skórski.

Zgromadzeni usłyszeli od Anny Baluch, że rządzący województwem chcą „być blisko potrzeb i oczekiwań mieszkańców oraz służyć im pomocą w rozwiązywaniu pojawiających się problemów".

- Cieszę się, że tak wyczekiwany remont ważnej dla Was drogi już nie długo czasie stanie się faktem - mówiła radna

A palącym problemem był i jest fatalny stan nawierzchni wojewódzkiej arterii, o remont której lokalna społeczność występowała od lat. Dopiero w ostatnich dwóch latach na drodze 824 coś drgnęło, wyremontowany został prawie trzykilometrowy odcinek od Annopola do miejscowości Kopiec. Wówczas marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski obiecywał, że to nie koniec inwestycji na tym szlaku komunikacyjnym. I właśnie znaczącą rolę marszałka Stawiarskiego podkreślała  Anna Baluch

- Pan Marszałek obiecał mieszkańcom gminy Annopol, że zadba o stan drogi przebiegającej przez ich ziemie. To właśnie dzięki jego decyzji Zarząd Dróg Wojewódzkich zdecydował, że zaoszczędzone pieniądze z przetargów w I półroczu przeznaczy na kontynuację remontu drogi 824. - wytłumaczyła radna.

ZDW w Lublinie roku miał zaplanowaną w 2021 roku odnowę dwukilometrowego odcinka tej arterii. Zarząd Dróg Wojewódzkich po rozpatrzeniu wyników dotychczasowych przetargów wygospodarował dodatkowe środki finansowe, bo firmy gotowe były wykonać swoje prace poniżej założeń finansowych zaplanowanych w budżecie ZDW. Dzięki temu dyrektor Paweł Szumera ogłosił w Bliskowicach, że remontowany zostanie odcinek od granicy miejscowości Świeciechów-Bliskowice przez Popów aż do granic gminy i dalej do Kolonii Wałowice (gm. Józefów).

-Jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargu na remont pierwszego, dwukilometrowego odcinka drogi 824 – zakomunikował dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Szumera – jeżeli nie będzie odwołań od rozstrzygnięcia przetargu, to 7 czerwca podpiszemy umowę z wykonawcą, firmą PRD ze Zwolenia, który będzie miał dwa miesiące na wykonanie prac. Będzie to fragment przebiegający właśnie przez całe Bliskowice.

Jaki zakres robót przewidziany jest w ramach remont tego odcinka?

-Wykonawca dokona korekcyjnego frezowania nawierzchni jezdni, położy dwie warstwy bitumiczne, wyrówna i utwardzi pobocza – zapewniał dyrektor Szumera – odmuli przepusty pod drogą główną oraz przeprowadzi remont ścieku przykrawężnikowego z wymianą krawężnika i kostki, a także ureguluje wysokościowo wpusty uliczne.

Odnowienie dwukilometrowego fragmentu ulicy kosztować będzie ponad 1 milion 100 tysięcy złotych. Na kolejny obiecany odcinek przygotowywana jest procedura przetargowa i może być tak, że tuż po zakończeniu prac na jednym odcinku, rozpoczną się roboty na kolejnej części remontowanej drogi. Na przyszłość do modernizacji na terenie gminy Annopol zostanie już tylko ponad dwukilometrowy fragment drogi j 824 przebiegający przez Świeciechów.

- W tej miejscowości, ze względu na warunki i płaski teren, na remont drogi 824 musi zostać wykonany projekt i zrobione jej porządne odwodnienie  – mówił Paweł Szumera – W związku z tym ogłosiliśmy przetarg na wykonanie dokumentacji tego odcinka. Został wyłoniony wykonawca i obecnie trwają pracę na projektem. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mieli gotową dokumentację i ruszymy z modernizacją ostatniego kawałka drogi w Świeciechowie. Gem