Nowy Ład zaprezentowany w Kraśniku i Urzędowie

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O założeniach i projektach w ramach  programu "Polski Ład" jaki ogłosił niedawno rząd mówiono we wtorek 1 czerwca w Kraśniku oraz w Urzędowie. W spotkaniu na rynkach obu miejscowości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, działacze i sympatycy PiS.

W obu spotkaniach wziął udział poseł Kazimierz Choma, marszałek Jarosław Stawiarski, starosta Andrzej Rolla, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Dubiel, radna wojewódzka Anna Baluch, wójtowie kilku gmina powiatu, radni różnych szczebli, działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości.

- Stoimy przed bardzo dużym wyzwaniem bo pandemia dokonała spustoszenia. Podpisanie i ratyfikowanie ustawy o Nowych Zasobach Własnych stwarza tu nowe możliwości. Ten ogromny zastrzyk pieniędzy jaki wpłynie trzeba mądrze zagospodarować a rząd Zjednoczonej Prawicy ma dokładny plan na te pieniądze, na najbliższe 10 lat w których chcemy dogonić w poziomie życia takie kraje jak Hiszpania, Portugalia czy Włochy - powiedział poseł Kazimierz Choma.

O rozwoju dziki programowi mówił też Jarosław Stawiarski.

- Nowy Ład ma pokazać przede wszystkim, że możemy lepiej się rozwijać i funkcjonować. Sama nazwa nawiązuje do amerykańskiego Nowego Ładu z 1936 roku wdrożonego przez Prezydenta Franklina Roosvelta, kiedy to w wielkim kryzysie rząd amerykański zaplanował szereg działań, by rozkręcić amerykańską gospodarkę, by ludzie  więcej zarabiali. Teraz po mniej więcej 90 latach znaczy to samo.

Marszałek przedstawił też kilka kluczowych założeń programu.

- Zmniejszenie obciążeń podatkowych dla ok. 18 mln Polaków, przeważnie tych mniej i średnio zarabiających, bo w Polsce wszyscy jednakowo powinni korzystać z rozwoju gospodarczego, a temu służy właśnie wyższa kwota wolna czy podniesienie pensji tym, którzy najmniej zarabiają. Rodzina ma być fundamentem. Te słynne 12 tys. zł na drugie, trzecie dziecko spowoduje, że ludziom będzie żyło się lepiej. Młodzi czekają też na mieszkania, bo wiele w tym temacie przez lata zostało zaniedbane. - mówił Stawiarski.

O korzyściach dla mieszkańców powiatu mówił Starosta Kraśnicki.

- Polski Ład przekłada się na wiele płaszczyzn życia społecznego, także dla znacznej części mieszkańców naszego powiatu. Większe wydatki na służbę zdrowia, zwolnienie z podatków, szczególnie dla emerytów, obniżenie strefy podatkowej dla średnio zarabiających. To wszystko wpłynie na wyższy standard życia - mówił Andrzej Rolla.

O działaniach związanych z rolnictwem mówiła radna i wiceszefowa lubelskiego KOWR Anna Baluch.

- Rolnictwo jest fundamentem polskiej gospodarki. Pamiętajmy o tym. Do chwili obecnej wynegocjowaliśmy 32 miliardy euro dla Polskich rolników. Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wzrósł z 86 zł do 100 zł, a w Nowym Ładzie wzrośnie do 110 zł na hektar. Powstanie też Kodeks Rolniczy, który oddzieli duże gospodarstwa od tych mniejszych, których na naszym terenie jest sporo. Ważnym elementem będzie też uwolnienie rolniczego handlu detalicznego na terenie całej Polski, na co czeka wielu rolników. - mówiła.

Po kraśniku prezentacja programu odbyła się w Urzędowie.

Zdjęcia z obu spotkań można zobaczyć na naszych zdjęciach.