Budżet Obywatelski. Trwa realizacja projektów mieszkańców i przygotowania do kolejnej edycji

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Część inwestycji już jest zrealizowana, część w trakcie a niektóre w planach na najbliższe miesiące. Chodzi o inwestycje jakie wybrali mieszkańcy w głosowaniu projektów w Budżecie Obywatelskim w tym roku. Miasto przygotowało już zasady na jakich realizowany będzie kolejny BO. Dlaczego tak wcześnie?

Kilka lat temu Regionalna Izba Obrachunkowa, nadzorujące finanse gmin, przekazała samorządom wytyczne dotyczące przygotowywania budżetów obywatelskich. Chodziło głównie o to, by wyłonione przez mieszkańców zadania były przyjmowane od razu w budżetach na kolejny rok. Stąd uchwała o BO na 2022 rok przyjęta przez radnych w ostatni dzień czerwca. Jest w niej kilka zmian.

Kwota budżetu rośnie z 385 tysięcy do 420 tysięcy - co daje 60 tysięcy zł na każdą z dzielnic. Nowa wersja uchwały, daje też możliwość stworzenia mobilnych punktów do głosowania, dzięki czemu, więcej osób będzie mogło oddać swoje głosy na złożone projekty. Oczywiście nadal będzie można głosować elektronicznie na stronie internetowej oraz w wyznaczonych punktach do głosowania.

- Chodzi o to by mieszkańcy mieli możliwość wyboru ich zdaniem tego najlepszego zadania, które polepszy warunki życia czy też funkcjonowania. - tłumaczył radnym kierownik Krzysztof Babisz.

Zmieniono także, w stosunku do poprzedniego roku, harmonogram działań związanych z Budżetem Obywatelskim.

Chętni do zgłaszania projektów mogą już zacząć się zastanawiać co można zrealizować w swoim otoczeniu. Projekty będzie można składać od 30 sierpnia do 13 września. Ostateczną listę projektów do głosowania poznamy 28 września. 11 października zacznie się głosowanie i potrwa 7 dni.

Trwa także realizacja projektów jakie mieszkańcy wybrali w 2020 roku.

Zrealizowano już m.in. bezpieczne przejście dla pieszych na ul. Kardynała Wyszyńskiego (na zdjęciu wyżej). Zostało one wyposażone w dwa świecące znaki typu D-6 uruchamiane za pomocą czujników ruchu, które wykrywają pieszych zbliżających się do „zebry” i uruchamiają sygnał ostrzegawczy dla kierowców. Dodatkowo przejście zostało wyposażone w punktowe elementy typu LED, wtopione w nawierzchnię jezdni, również pulsujące. Sygnalizacja nie jest uciążliwa dla samochodów, uruchamiając się tylko w razie potrzeby.

To ważne przejście bowiem ulica Kardynała Wyszyńskiego jest drogą o dużym natężeniu ruchu, nie tylko ze względu na kościół św. Józefa, ale także rozbudowujące się tam osiedle mieszkaniowe. To tędy  w trakcie roku szkolnego dzieci i młodzież chodzą do pobliskich szkół: podstawowej nr 5 czy Zespołu Szkół nr 2.

Pozostałe projekty są w trakcie procedury przetargowej.