Rosną wynagrodzenia samorządowców. Ile zarobi burmistrz Kraśnika?

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W samorządach grudzień to tradycyjnie czas uchwalania budżetów na kolejny rok. W Kraśniku sesja budżetowa odbędzie się 30 grudnia. Na tym samym posiedzeniu radni zdecydują również o wysokości zarobków burmistrza Wojciecha Wilka. Wzrosnąć też mają diety radnych.

Podwyżka wynagrodzeń samorządowców budzi duże emocje. Media w całym kraju informują o nowych pensjach marszałków, prezydentów, starostów. Często są to stawki z górnej półki. Niektórzy samorządowcy będą zarabiać, z wyrównaniem od sierpnia, dwa razy tyle co wcześniej. 

Warto jednak wyjaśnić, że podwyżki są nieuniknione, bowiem doszło do zmiany przepisów. Burmistrzowie czy prezydenci miast nie mogą zarabiać mniej lub więcej niż przewiduje ustawa o pracownikach samorządowych. Byłoby to niezgodne z prawem. Nowe przepisy przyjęte przez Sejm i Prezydenta RP określają tzw. widełki:

- Będę wnioskował, aby Rada Miasta ustaliła moje wynagrodzenie na najniższym możliwym poziomie – deklaruje burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. - Moje obecne wynagrodzenie jest mniejsze niż ustawowe minimum.

Obecnie wynagrodzenie burmistrza Kraśnika wynosi 10 620 zł brutto. Według nowych przepisów maksymalne wynagrodzenie w jego przypadku to 20 130 zł brutto, natomiast minimalne - 16 104 zł brutto. Właśnie o wynagrodzenie w wysokości nieco ponad 16 tys. zł brutto będzie wnioskował Wojciech Wilk: - To i tak będzie duża podwyżka.

Uchwała w tej sprawie zostanie podjęta przez Radę Miasta 30 grudnia.

W związku ze wzrostem kwoty od jakiej liczone są diety miejskich radnych, którą ustaliło Rozporządzenie Rady Ministrów, również oni będą mieli lepsze uposażenia. Z wyrównaniem od sierpnia przewodnicząca Rady Miasta Dorota Posyniak dostanie miesięcznie 2 737 zł (wcześniej 1 711 zł). Zastępcy przewodniczącego, Marzena Pomykalska i Jarosław Jamróz, otrzymają diety w wysokości 2 254 zł (wcześniej 1 409 zł).

Takie same diety jak wiceprzewodniczący Rady otrzymują też radni będący przewodniczącymi komisji stałych Rady.

Miesięczna dieta „szeregowego” radnego wyniesie 1 711 zł (poprzednio 1 107 zł).