Ogłoszenie

Wojsko na pikniku w Kraśniku. Za dwa lata na stałe

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Około 500 osób zgłosiło swój akces do dobrowolnej służby wojskowej podczas pikniku w Kraśniku. To właśnie w naszym mieście, z udziałem ministra obrony narodowej odbyła się ogólnopolska inauguracja naboru do tej służby, stworzonej niedawno specjalną ustawą. W trakcie pikniku za Centrum Kultury i Promocji szef Wojsk Obrony Terytorialnej potwierdził, że w ciągu dwóch lat w naszym mieście powstanie batalion WOT.

W całej Polsce w sobotę 21 maja odbyły się pikniki związane z rozpoczęciem naboru do dobrowolnej służby wojskowej. Ten centralny odbył się w Kraśniku z udziałem ministra Mariusza Błaszczaka, który wręczył karty powołania ochotnikom, którzy zdecydowali się na służbę w ramach tej służby.

Kandydat, który zostanie zakwalifikowany do tej formacji przejdzie przez 2 etapy – 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej; będzie mu przysługiwało wynagrodzenie w kwocie 4560 zł, ale także prawo do urlopu wypoczynkowego, możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28-dniowego szkolenia),  prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym, oraz pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska). Na czas służby będzie miał zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Będzie mógł też wliczyć czas szkolenia do okresu odbywania służby wojskowej lub do okresu zatrudnienia.

 Drugim powodem do wojskowego pikniku w Kraśniku było święto 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Była wojskowa przysięga, odznaczenia, defilada. Pojawił się na nim także szef tej formacji w naszym kraju, potwierdzając wcześniejsze plany dotyczące WOT i Kraśnika.

- Przyjechałem do Kraśnika  z dwóch powodów. Pierwszy to przysięga 43 naszych najmłodszych żołnierzy i powitanie ich w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. Jestem tu też po to, by w sposób symboliczny rozpocząć realizację decyzji pana ministra Błaszczaka związanej z powołaniem tutaj w Kraśniku 24 Batalionu Lekkiej Piechoty. Miałem okazję porozmawiać dzisiaj z mieszkańcami i jestem przekonany panie ministrze, że w ciągu dwóch lat zakończymy formowanie tego batalionu i będzie on ważną częścią systemu bezpieczeństwa nie tylko województwa - powiedział w Kraśniku generał Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dużą atrakcją była bogata prezentacja sprzętu wojskowego, uczelni i jednostek związanych z wojskiem. Nie zabrakło smacznej żołnierskiej grochówki, występów artystycznych m.in. wojskowej orkiestry. Na "Słonecznej Polanie" Żołnierze WOT zaprezentowali także pokaz, który zgromadził sporą grupę widzów.

Fotorelację z sobotniego pikniku można zobaczyć na naszej stronie.

Najnowsze ogłoszenia