Ogłoszenie

Kolejne miliony na drogi powiatowe i gminne

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prawie 22 miliony rządowych środków z Funduszu Rozwoju Dróg trafiło do samorządów z naszego powiatu. Dzięki nim wyremontowane zostaną drogi w gminach  Wilkołaz, Zakrzówek, Annopol i Gościeradów oraz powiatowa droga łącząca gminy Wilkołaz i Zakrzówek.

6 lutego poseł Kazimierz Choma wraz z senatorem Grzegorzem Czelejem i radną Sejmiku Województwa Lubelskiego Anną Baluch wręczyli  naszym samorządowcom specjalne promesy potwierdzające otrzymanie dofinansowania z RFRD w 2023 roku. Można było to uczynić w tym dniu, bo rankiem wyniki tegorocznego naboru zatwierdził premier Mateusz Morawiecki. W skali Polski w 2023 roku to dofinansowanie na kwotę ponad 2,6 mld zł.

- W 2023 roku planowana jest budowa, przebudowa lub remont dróg o łącznej długości  2,8 tysiąca kilometrów, na które budżet państwa wyasygnuje ponad 2,6 miliarda złotych. Praca i starania lubelskich parlamentarzystów spowodowały, że  województwo lubelskie jest drugim beneficjentem w kraju co do wielkości przyznanych środków finansowych tuż po Mazowszu – podkreślił  poseł Kazimierz Choma – Lubelskie  otrzyma 271,5 mln złotych. Łącznie od początku funkcjonowania Funduszu Rozwoju Dróg  czyli od 2019 roku do samorządów trafiło 15 miliardów złotych. To obrazuje skalę rządowej pomocy. Rząd przeznacza ogromne środki na realizację zadań lokalnych, tak aby w każdej gminie w Polsce  ludzie mogli bezpiecznie i komfortowo jeździć do szkół, przedszkoli czy pracy. Inwestycje drogowe sprzyjają również ożywieniu gospodarczemu, bo środki inwestowane w budowę zostają częściowo na miejscu, a dobre drogi to szansa na nowe inwestycje. – dodał poseł.

Rządowe środki zostały przyznane na realizację 1780 zadań w Polsce, z tego na 180 zadań w województwie lubelskim.

- Olbrzymim  wspólnym sukcesem parlamentarzystów i samorządowców jest, że tak wielkie środki trafiają do naszego regionu, bo od  zawsze, od tysięcy lat, miejscowości rozwijały się tylko wtedy gdy były dobrze skomunikowane ze światem zewnętrznym. Dlatego warto walczyć o każdy kilometr drogi która ma powstać  w naszym regionie bo to jest i będzie czynnik prorozwojowy– powiedział senator Grzegorz Czelej.

Spośród zadań drogowych dofinansowanych z RFRD najwyższe wsparcie zarówno kwotowo, jak i procentowo otrzymał Powiat Kraśnicki.

- Dzięki rządowej pomocy w wysokości 17 milionów 854 tysięcy złotych  wyremontujmy ponad sześć i pół kilometra bardzo ważnej powiatowej arterii łączącej  gminy Wilkołaz i Zakrzówek. – cieszył się starosta kraśnicki Andrzej Rolla – Ta droga nabrała szczególnego znaczenia w całym układzie komunikacyjnym naszego powiatu, bowiem jest ona łącznikiem z nowoczesną S-19 dla sporej grupy mieszkańców powiatu kraśnickiego. W miejsce dziurawej, pofałdowanej i wąskiej drogi powstanie nowoczesna, wybudowana w najnowszej technologii droga wraz z chodnikami i ścieżką rowerową. To oczywiście generuje olbrzymie koszty, bo całość inwestycji szacujemy na ponad 22 miliony. Rządowe wsparcie to 80% kosztów naszej inwestycji.  Za to serdecznie dziękuję – powiedział starosta.

Spośród pozostałych beneficjentów dużo satysfakcji mógł mieć wójt Wilkołaza Paweł Głąb, który odebrał aż dwie promesy na gminne inwestycje. Będzie  to  przebudowa drogi gminnej  w miejscowości Zalesie, gdzie za ponad 2 miliony złotych wyremontowane będzie prawie 2,5 kilometra drogi . Rządowe środki na to zadanie to 1.127.808,36 złotych. Drugim zadaniem, które otrzymało dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 1.245.425,32 zł to przebudowa drogi gminnej w miejscowości Ostrów na odcinku prawie dwóch kilometrów.

Promesę na dofinansowanie otrzymał również burmistrz Annopola Ryszard Gazda. Annopolscy samorządowcy aplikowali o wsparcie przy przebudowie drogi gminnej -  ulicy Świeciechowskiej. Na remont ponad czterystumetrowego odcinka  gmina otrzymała wsparcie w wysokości  843.157,76 zł.

Wójt Zakrzówka Józef Potocki odebrał promesę na przebudowę drogi gminnej  w miejscowości Rudnik Drugi na kwotę  525 029,94. Inwestycja za pozwoli na wyremontowanie ponad 900 metrów drogi za ponad milion złotych.

Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego  Marek Kołtun odebrał potwierdzenie dofinansowania na przebudowę drogi gminnej  Szczecyn - Wólka Szczecka o długości ponad 0,5 km  w miejscowości Szczecyn w gminie Gościeradów na kwotę 387 576,00 złotych.

- Nasi lokalni samorządowcy przekonują się corocznie jak bardzo rząd pomaga w realizacji inwestycji drogowych. Były one dotychczas przez lata zapomniane, zaniedbane szczególnie w tych mniejszych ośrodkach  i na wsiach, gdzie również żyją ludzie mający swoje potrzeby i wymagania. Bez rządowych dotacji remonty takich dróg byłyby do dziś niemożliwe, a my przecież już teraz korzystamy z wielu dróg i ulic które zostały wyremontowane przy udziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W Kraśniku są to aleja Tysiąclecia czy ul. Budzyńska. Z terenu powiatu wspomnę tylko o tych najdłuższych drogach jak Bęczyn – Natalin - Boby, czy Dzierzkowice – Józefów. Wyremontowano też wiele innych dróg gminnych równie ważnych w infrastrukturze danego samorządu. To są środki które w znacznej mierze doposażają naszą małą ojczyznę i sprawiają, że mieszkańcy mogą z każdym rokiem czuć się coraz bezpieczniej na polskich drogach – podsumowała Anna Baluch.

Najnowsze ogłoszenia