Ogłoszenie

Kolejni terytorialsi przysięgali w Kraśniku

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

11 marca br. na placu przy Centrum Kultury w Kraśniku, 50 żołnierzy – ochotników terytorialnej służby wojskowej złożyło uroczystą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowo zaprzysiężeni rozpoczną służbę w jednym z pięciu pododdziałów 2 LBOT w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Kraśniku oraz Zamościu.

Uroczystość w Kraśniku licznie zgromadziła żołnierzy 2 LBOT, ich najbliższych oraz mieszkańców Kraśnika i okolic. Wśród gości, którzy swoją obecnością uświetnili to wydarzenie byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji wojskowych oraz kombatanci.

Była to druga przysięga lubelskich terytorialsów w Kraśniku (relację z pierwszej można przeczytać i obejrzeć tutaj). Jesienią ubiegłego roku, przy ul. Lubelskiej 159 w Kraśniku oficjalnie rozpoczął działalność 24 batalion lekkiej piechoty wchodzący w skład 2 LBOT. Na ochotników czekają jeszcze wolne stanowiska, zarówno do terytorialnej służby wojskowej, jak i etaty dla żołnierzy zawodowych. Docelowo pododdział będzie liczyć ponad 650 żołnierzy, a jego stałym rejonem odpowiedzialności są powiaty: kraśnicki, janowski i opolski.

-  To już 47 przysięga wojskowa naszych żołnierzy, a zarazem pierwsza pod moim dowództwem. powiedział nowy dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk Zbigniew Krzyszczuk. - To wyjątkowy dzień wspólnoty żołnierzy i pracowników zjednoczonych jedną misją. Możemy śmiało patrzeć w przyszłość, wiedząc jak wiele nasza brygada osiągnęła do tej pory. Dziś bierzecie na siebie wielkie wyzwanie i zobowiązanie wobec ojczyzny i narodu. Jestem pewien, że podołacie – powiedział do nowych żołnierzy dowódca 2 Lubelskiej Brygady OT płk Zbigniew Krzyszczuk.

Osoby, które nigdy nie były w wojsku i chcą zdobyć podstawowe przeszkolenie wojskowe, mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń organizowanych przez 2 Lubelską Brygadę OT. W tym roku odbędą się jeszcze 4 szkolenia podstawowe w terminach: 12-27.05, 30.06-15.07 („Wakacje z WOT”), 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 - kontynuacja szkolenia podczas ferii zimowych w 2024 r. Z kolei dla żołnierzy rezerwy zaplanowano jeszcze 4 szkolenia wyrównawcze rozpoczynające się w terminach: 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.

Zainteresowani pierwsze kroki powinni skierować do Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawne WKU), zgodnie z miejscem swojego zamieszkania. Można też skontaktować się z mobilnym rekrutem z danego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Zdjęcia z przysięgi można obejrzeć tutaj.

Najnowsze ogłoszenia