Środowiskowe Centrum Wsparcia. Umowa podpisana, prace mogą ruszać

Aktualności
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na to czeka wiele rodzin osób chorych lub niepełnosprawnych. Dzięki powstaniu ŚCW w Kraśniku pojawi się miejsce w którym opiekę i wsparcie znajdą osoby dla których takiej placówki w powiecie jeszcze nie było.

O tym projekcie mówi się już od lat. Dzięki inicjatywie powiatu kraśnickiego i janowskiego, oraz dofinansowaniu z funduszy europejskich, którymi zarządza Urząd Marszałkowski projekt Środowiskowego Centrum Wsparcia wchodzi w fazę realizacji. W jej ramach, przebudowany zostanie były budynek przychodni zdrowia przy al. Niepodległości. Do użytku ma zostać oddany w 2023 roku.

W poniedziałek 15 lutego podpisano umowę z wykonawcą którym jest firma Rystal-Bud Sp. z o.o. z Kielc. Wziął w niej udział poseł Kazimierz Choma, przewodniczący Rady Powiatu Kraśnickiego Jacek Dubiel, starostowie: Andrzej Rolla, Andrzej Cieśla, skarbnik Iwona Szymańska, dyrektorki powiatowych instytucji związanych z działalnością pomocową oraz przedstawiciele wykonawcy.

- Budynek przez kilkanaście lat stał niewykorzystany. Teraz będzie służył naszej społeczności, szczególnie osobom potrzebującym wsparcia. Takiej placówki brakuje w naszym powiecie - mówił starosta Andrzej Rolla.

A będzie to placówka o zasięgu regionalnym i korzystać z niej będą mogły też osoby spoza naszego terenu.

- Jest ona szczególnie potrzebna, i świadczy o tym, że coraz bardziej dostrzegamy potrzeby ludzi z ograniczeniami, czy to ruchowymi, czy psychofizycznymi. Ten projekt wpisuje się w politykę rządu RP, w ochronę życia, dbałości o to, by żyć godnie od poczęcia do naturalnej śmierci - mówił poseł Kazimierz Choma.

Do tej pory ośrodki funkcjonujące w powiecie zapewniały wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami typu A, B i C. Placówka, która powstaje uzupełni pewne braki o ofertę dla osób z grupy D czyli dla osób z autyzmem a także C do której zaliczają się osoby z demencją starczą i Alzhaimerem. Oprócz tego powstać ma 6 kompleksów mieszkalnych, w których zapewniona ma być tzw. opieka wytchnieniowa. Dzięki niej rodzice dzieci niepełnosprawnych, także tych dorosłych, będą mogli pozostawić tam swoje dzieci pod opieką a sami np. załatwić swoje sprawy czy chociażby wypocząć.

- Bardzo wzbogaci to bazę jeśli chodzi o opiekę społeczną - mówiła Katarzyna Wójtowicz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które merytorycznie będzie zajmować się organizacją placówki.

A jest co robić, bo o ile pracami budowlanymi zajmie się wybrana firma, o tyle rekrutacją osób, które znajdą tam zatrudnienie, zajmować się będzie właśnie PCPR.

Placówka ma także oferować szereg usług z zakresu aktywizacji społecznej, usamodzielnienia, działalności rekreacyjno – sportowej, kulturowej, edukacyjnej, rehabilitacji, usług socjalnych oraz różnorakiej terapii zajęciowej. Będą one dostępne dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, m.in.: ruchowej, sensorycznej, intelektualnej.

Finansowo to największy projekt w historii powiatu. Ok. 14 mln wyniosą roboty budowlane a ok. 3 mln kosztować będzie wyposażenie.

W 85% zostanie on sfinansowany z lubelskiego RPO, kolejne 10% dołoży Budżet Państwa a wkład własny powiat sfinansuje także z rządowego wsparcia w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Poniżej wizualizacje jak będzie wyglądało Centrum po ukończeniu, a zdjęcia z podpisania umowy można obejrzeć tu.