Reklama

Budżet Obywatelski 2019. Więcej pieniędzy, wspólne projekty

Choć pierwotnie na ten rok nie był zaplanowany, to burmistrz Wojciech Wilk przywrócił budżet obywatelski i zaproponował w nim kilka zmian. Teraz na jedną z dzielnic jest o 10 tys. więcej niż rok wcześniej.

W przygotowanym jeszcze za poprzedniej kadencji budżecie miasta nie zaplanowano pieniędzy na inicjatywę Budżetu Obywatelskiego. Zmienił to burmistrz Wilk, i na styczniową sesję przygotowany został odpowiedni projekt uchwały, który poparli radni.

- To coś, na czym bardzo mi zależy. Uważam, że taki udział społeczeństwa w życiu miasta jest bardzo ważny. Dlatego zapisaliśmy kwotę 350 tysięcy na budżet obywatelski dzięki czemu mieszkańcy będą mogli zdecydować w głosowaniu o ważnych dla nich inwestycjach - powiedział burmistrz.

Reklama

Kształt BO w 2019 r. różni się trochę od tych z poprzednich lat.

Przede wszystkim jest więcej pieniędzy - po 50 tys. na każdą z 7 dzielnic miasta na jaki podzielono Kraśnik.

Wprowadzono także wspólne finansowanie jednego większego projektu w kilku dzielnicach. Trudność jest taka, że aby mógł on zostać zakwalifikowany do dofinansowania, musi zostać wybrany we wszystkich zgłoszonych dzielnicach. Ich teren nie zmienił się w porównaniu do BO z 2018 roku.

W dalszym ciągu trzeba będzie wraz z wnioskiem (będą dostępne m.in. na stronie internetowej Urzędu Miasta oraz w miejscach, gdzie odbywać się będzie głosowanie) złożyć listę osób popierających dany projekt. W zależności od ilości mieszkańców zajmujących daną dzielnicę jest to od 1 osoby w dzielnicy Kolejowej po 11 w dzielnicy I (fabryczna część Kraśnika).

Reklama

Od 28 lutego do 13 marca Urząd Miasta planuje spotkania informacyjne z mieszkańcami w każdej z siedmiu dzielnic. Potem będzie czas (do 27.03) na zgłaszanie projektów. Potem nastąpi ich weryfikacja a od 23.04 do 27.04 odbędzie się głosowanie. Jego wyniki poznamy dzień po jego zakończeniu.

W 2018 roku mieszkańcy zgłosili do budżetu obywatelskiego prawie 70 wniosków. Najwięcej głosów otrzymały m.in. rozbudowa monitoringu (dz. fabryczna), budowa chodników (osiedle "Widok", ul. Konopnickiej, ul. Kolejowa), kącik dla dzieci w bibliotece, budowa skrzyżowania ulic Piaskowej i Urzędowskiej.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Krasnik24.pl




Reklama