Ależ tak! Tak właśnie było. Ponad 30 lat temu w Kraśniku ruszyła produkcja takich właśnie butli. Dziś bowiem naszym gazetowym wehikułem czasu cofamy o wspomniane już ponad trzy dziesięciolecia, a dokładnie do roku 1978 i z numeru 13(541) ?Życia FŁT? z dnia 1-15 sierpnia prezentujemy artykuł, z którego dowiadujemy się o tym, że w kraśnickiej Fabryce Łożysk Tocznych uruchomiono linię produkcyjną butli turystycznych. Z tekstu dowiaduje się również jak trwały przygotowania do tego przedsięwzięcia. Zapraszamy do lektury.
Kraśnicka FŁT producentem butli turystycznych
Turystom wyjeżdżającym na wczasy znane są trudności związane z zakupem turystycznych butli gazowych, produkowanych jedynie w PREDOM - MILMET w Sosnowcu i to w ilościach stanowczo nie zaspakajających potrzeb rynku. Ten niedobór jednak zostanie poważnie złagodzony, jako że 26 maja b.r. zapadła decyzja o uruchomieniu produkcji takich butli w kraśnickiej FŁT.
W fabryce tej - specjalizującej się w łożyskach - uruchomienie nowego wyrobu wiąże się oczywiście z wieloma problemami. Trzeba przygotować pomieszczenia, zorganizować nowe stanowiska robocze, zamówić i sprowadzić odpowiednie urządzenia, znaleźć pracowników z odpowiednimi uprawnieniami spawalniczymi itd.
Organizację tego rodzaju produkcji zlecono kilku służbom w fabryce. Dział IU przystąpił do załatwiania urządzeń spawalniczych, konstruktorzy rozrysowali oprzyrządowanie, a wykonali je narzędziowcy, technolodzy opracowali dokumentację, sprowadzono materiał.
Prace adaptacyjne w wygospodarowanym pomieszczeniu w Wydziale Łożysk Wielkogabarytowych wykonał Wydział T1. Bardzo dobrze w tym spisała się brygada mistrza Eugeniusza Fiedorka, która zajęła się montażem wentylacji i przystosowaniem trawialni. Nad całością prac organizacyjnych czuwał kierownik Oddziału T1. Jerzy Wach, który jest koordynatorem nowej produkcji.
Nikt nie przypuszczał, że produkcja butli turystycznych zostanie tak szybko uruchomiona. Dwudniowy pobyt w Sosnowcu trzech spawaczy Eugeniusza Włodarczyka, Benedykta Bugajskiego i Edwarda Jarosza oraz Jerzego Wacha wystarczył na zapoznanie się z technologią wytwarzania butli. Okazało się, że ,,nie taki diabeł straszny jak go malują. Wymienieni spawacze po powrocie z Sosnowca, jako eksterniści zdobyli uprawnienia spawalnicze. Oni też stanowią trzon tworzącego się wydziału.
Do pierwszego eksperymentalnego spawania przystąpiono 10 czerwca, a więc już w dwa tygodnie po podjęciu decyzji. Wykonano pierwszą partię w ilości zaledwie 20 butli i przeznaczono je do prób, od których uzależniono kontynuację produkcji. Ekspertyza wypadła znakomicie. Do 22 czerwca wyprodukowano już 1200 butli, a do końca roku fabrykę opuści 30 tysięcy butli. W przyszłym natomiast roku kraśnicka FŁT dostarczy na rynek krajowy ok. 60 tys. tych poszukiwanych wyrobów.
Jak dotąd, najwięcej problemów stwarza odbiór techniczny butli. W FŁT przeprowadza się tylko badania wytrzymałościowe spawu, natomiast próby ciśnieniowe i na szczelność odbywają się w Sosnowcu. Dlatego jeszcze w bieżącym roku utworzone zostaną odpowiednie stanowiska kontroli, a od stycznia przyszłego roku kooperacja z MILMET w Sosnowcu ograniczy się tylko do zaworów. Ich produkcja nie jest u nas możliwa, ze względu na brak odpowiednich automatów obróbczych.
Przy organizowaniu nowej produkcji wyróżnili się Jerzy Płecha, Jerzy Bryndza i Henryk Konopka (TT), Władysława Widz (TP), Zdzisław Sarzyński (JŁ), Jan Rusinek i Grzegorz Szwarc (N1), Alojzy Wezgraj (M1), Tadeusz Siewielec (TH), Marian Żaba (P14), Franciszek Wojdon (P6) i inni.
Niesposób jest opisać wysiłek włożony przez wymienionych i nie tylko, w bardzo szybkie i sprawne zorganizowanie nowej produkcji. Skrócenie cyklu przygotowania produkcji do dwóch tygodni pozwoli na wprowadzenie na rynek tak poszukiwanego artykułu, jakim jest butla turystyczna na gaz propan butan. J. Marcinkowski
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze