Reklama

Niż uderza w powiatowe szkoły

Niestety po ilości pierwszaków w powiatowych szkołach w obecnym roku szkolnym widać już mocno niż demograficzny. Jakie kierunki ich interesują, które szkoły im się podobają i ile powiat musi do tego dołożyć. O tym dyskutowano na listopadowej sesji rady.

Jak co roku w powiecie przedstawiany jest raport dotyczący realizacji zadań oświatowych. Jak wygląda to obecnie można było usłyszeć na listopadowej sesji. Na początek garść statystyki, która daje pewien obraz powiatowej oświaty.

W roku szkolnym 2023/2024 do szkół i placówek oświatowo – wychowawczych prowadzonych przez Powiat Kraśnicki uczęszczało 3 360 uczniów/słuchaczy. W bieżącym roku szkolnym naukę rozpoczęło 3 035 uczniów. Jeśli chodzi o placówki niepubliczne - prowadzone przez ZDZ i "Żak"-a, to w ubiegłym roku szkolnym uczęszczało do nich 851 osób, z czego najwięcej - 288 do policealnej szkoły medycznej. 

Reklama

Patrząc na ostatnie dwa lata szkolne 2024/25 i 2023/24 to bilans dla większości szkół jest na minus jeśli chodzi o liczbę nowych uczniów. Przyrostem może się pochwalić Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Urzędowie - tu słuchaczy jest o 30 więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

Niezmiennie ze szkół prowadzonych przez powiat największym zainteresowaniem cieszą się licea. W bieżącym roku szkolnym uczęszcza do nich 1626  uczniów. W technikach uczy się 960 uczniów, w szkole branżowej 217, w liceum dla dorosłych 49, w szkołach policealnych dla dorosłych 39, a w szkołach specjalnych 144 uczniów.
Jeśli chodzi o technika, to najwięcej uczniów wybiera technikum informatyczne - w tym roku uczy się na tym kierunku 301 uczniów, na drugim miejscu jest technik pojazdów samochodowych - 119, a na trzecim technik logistyk -117.

Reklama

Co ciekawe spadło zainteresowanie nauką chociażby w zawodach technik elektryk, hotelarstwa, budownictwa, geodeta, programista czy spedytor.  W tym roku szkolnym nie utworzono klas w tych zawodach w szkołach powiatowych.

Jeśli chodzi o szkołę branżową (dawniejsza "zawodówka") to tu nadal króluje mechanik samochodowy - 146 uczniów na 217, na drugim miejscu jest elektromechanik - 20, a na trzecim fryzjer - 11 uczniów w roku szkolnym 2024/25. Niestety w przypadku tego drugiego kierunku, w tym roku nie powstała klasa o tym kierunku. Nie ma także w ostatnich latach chętnych na sprzedawców, betoniarzy-zbrojarzy czy piekarzy. Pojawili się (w porównaniu do poprzedniego roku) chętni na kierunkach kucharz, elektryk. 
Ilość uczniów ucząca się na poziomie szkoły branżowej jest w miarę stała. O ok. 10% zmniejszyła się liczba uczniów w technikach, a ok. 13% w liceach. 

Reklama

Wciąż najwięcej uczniów uczy się w Zespole Szkół nr 3. W tym roku we wrześniu było to 1107 uczniów. Zespół Szkół nr 1 to 933 a ZS nr 2 - 700 uczniów. Do Zespołu Szkół w Annopolu (stan na połowę września) uczęszczało 63 uczniów. W szkole powiatowej w Urzędowie na kierunku technik BHP uczy się w tym roku szkolnym 25 uczniów, a na kursy zawodowej związane z produkcją rolniczą zapisanych było 231 słuchaczy.

Jeśli chodzi o ilość nauczycieli, to najwięcej zatrudnionych ich było (dane na rok szkolny 2023/24) w ZS nr 3 - 126, ZS nr 1 - 67, ZS nr 2 - 73, Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Olbięcinie - 39, Zespole Szkół Specjalnych w Kraśniku - 30, Zespole Szkół CKZiU w Urzędowie - 13, Zespole Szkół w Annopolu - 10.

Reklama

Niestety porównując rekrutację do klas pierwszych w ostatnich dwóch latach szkolnych widać dużą dziurę demograficzną. W ubiegłym roku do pierwszych klas powiatowych szkół  średnich trafiło 851 uczniów, z czego 86 to byli uczniowie spoza naszego powiatu. W tym roku szkolnym pierwszaków było tylko 372 z czego 29 tu uczniowie spoza naszego terenu. To spadek o ponad 56%. Pozytywne jest to, że mniej uczniów z naszego powiatu zdecydowało się na naukę poza naszym terenem. 
O tym co zrobić, by "nasi" powiatowi ósmoklaliści szli do powiatowych szkół dyskutowali radni. 

- Musimy zrobić wszystko, by zmniejszyć odpływ absolwentów szkół podstawowych poza powiat. By konkurencyjność tych naszych szkół była na tyle, by uczniowie wybierali szkoły nasze a nie niepubliczne. - mówił radny Krzysztof Babisz.

Reklama

Jak mówił były Kurator Oświaty a obecnie radny Eugeniusz Pelak problem uczniów, którzy przechodzą do innych szkół, do innych powiatów był zawsze i od lat szuka się pomysłów, by to zjawisko minimalizować. 

- To są działania stałe, permanentne, ciągłe. - mówił Pelak.

Nie zabrakło też dyskusji o pieniądzach. Od lat wszystkie samorządy dokładają z własnych pieniędzy do szkół, gdyż subwencja jaką przekazuje Państwo, nie wystarcza na ich funkcjonowanie. Jeśli chodzi o powiat to w 2023 roku było to 3,99 mln zł.

Reklama

- Bardzo dużo dokładamy do tej oświaty. I tu nie chodzi o to, żeby zmniejszać te pieniądze, ale wykorzystać np. na polepszenie bazy czy inne zajęcia, zadania, by zmniejszyć dopłatę z budżetu powiatu do utrzymania szkół. - stwierdził radny Krzysztof Babisz, który w przeszłości także kierował lubelskim kuratorium.

Odmienne zdanie miał były starosta i dyrektor jednej ze szkół powiatowych a obecnie radny Andrzej Rolla.

- Sytuacja naszej oświaty powiatowej na tle chociażby gmin jest najlepsza. Proszę mi znaleźć gminę, która dokłada do oświaty tylko 3,9 mln zł. Obejmując powiat to było 7,7 mln zł. Udało się zejść w pewnych latach do 2,7 mln - stwierdził Rolla.

Reklama

- Nie do końca się  da to zbilansować. Albo się chce mieć tych uczniów, albo idealną sytuację finansową. Co nie zmienia faktu, że trzeba się temu przyglądać, zastanawiać, tworzyć odpowiednią strukturę szkolną, dopasowaną do danych możliwości powiatu, do ilości uczniów, oraz preferencji uczniów, które się zmieniają. - stwierdził na koniec radny Eugeniusz Pelak.

A na pewno będzie nad czym myśleć, bo jak mówią demografowie największy niż jeszcze przed szkołami średnimi.
 

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Krasnik24.pl




Reklama