Reklama

Rozpoczął się sezon grzewczy. Uważajmy! Bardzo łatwo można zatruć się czadem

W związku z rozpoczętym okresem grzewczym, przypominamy o tym, by przez ten rozpoczęty już okres jesienno-zimowy szczególną uwagę zwracać na sprawność instalacji wentylacyjnych i kominowych w użytkowanych budynkach. Każdej zimy z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera bowiem  kilkadziesiąt osób.

Od listopada ubiegłego roku do marca tego roku w naszym kraju miało miejsce aż 3 700 zdarzeń związanych z czadem (tlenkiem węgla) w wyniku, których poszkodowanych zostało  1 800 osób, a 106 osób zmarło. Od września do 2 listopada 2012 roku na skutek zaczadzenia zginęło już 9 osób! Te tragedie te są często konsekwencją niewiedzy. Dlatego też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwój i Bezpieczeństwo rozpoczęła akcję ?Bądź czujny ? czad zabija!?.

Celem tej akcji jest przypomnienie wszystkim w jaki sposób można ustrzec się przed czadem. W ramach rozpoczynającej się akcji członkowie Stowarzyszenia planują m. in. przekazanie ulotek informacyjnych na temat czadu i sposobów zabezpieczenia się przed nim.

Reklama

Pamiętajmy: czad wcale nie musi zabijać! Dlatego aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla:  

- nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i otworów nawiewowych.  

- co najmniej raz w roku zleć firmie kominiarskiej kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych,  

- dla własnego bezpieczeństwa zamontuj czujnik wykrywający tlenek węgla w pomieszczeniach, w których masz urządzenia grzewcze  

- nie dokonuj podłączenia urządzeń grzewczych do przewodów kominowych bez wymaganej opinii kominiarskiej,

Reklama

- kontroluj stan techniczny urządzeń grzewczych,  

- dokonuj okresowych czyszczeń przewodów kominowych, a także usuwaj sadzę z pieców węglowych zgromadzoną w osadniku.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Krasnik24.pl




Reklama