Reklama

W drugiej połowie grudnia radni na wniosek burmistrz przyjęli budżet Kraśnika na 2025 rok. Nie jest on łatwy, bo Kraśnik ma spore zadłużenie, ale zabezpiecza on podstawowe zadania miasta. Ponad 15 mln  zł przeznaczono na inwestycje.

W tym roku wzrastają m.in. wydatki na realizację zadań oświatowych - w odniesieniu do roku 2024 jest to wzrost o 3,8 mln zł. To zresztą największa część budżetowych wydatków, bo na szkoły podstawowe i przedszkola miasto wydaje 42% wszystkich pieniędzy.

W tym roku miasto czekają też wydatki związane z obsługą zadłużenia: odsetek od zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz wyemitowanych obligacji. Do spłaty w 2025 roku jest 2,4 mln zł. 

Wzrosną też wydatki na komunikację publiczną w ramach Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego Ziemi Kraśnickiej o prawie 1 mln zł. 

Reklama

- Biorąc pod uwagę te wydatki, biorąc pod uwagę rozchody czyli spłatę kredytów i dochody w budżecie jest to budżet spięty, ale napięty. - stwierdził burmistrz Krzysztof Staruch.

Dochody budżetu Kraśnika to prawie 185,6 mln zł, a wydatki 186,3 mln zł.

Na chwilę obecną zaplanowano 14 614 350 zł na inwestycje miejskie. Część z nich to kontynuacja tego co zaczęto w ubiegłym roku, a więc hala tenisowa na MOSiR (na zdjęciu), zadaszenie trybun na stadionie. Miasto planuje także pozyskać pieniądze na projekty zaplanowane w ramach ZIT MOF w których pisaliśmy, a więc m.in. projekt komunikacyjny czy ten związany z rozwojem zalewu a także ten dotyczący przebudowy pod kątem osób z niepełnosprawnościami małej sali gimnastycznej w ZPO nr 2. Złożony został także projekt do Funduszy Europejskich o wartości ponad 10 mln zł na rewitalizację terenów kultury a więc otoczenia CKiP i Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Reklama

- Osobiście będę za przegłosowaniem tego budżetu, i również będę namawiał radnych do tego, żeby ten budżet na 2025 rok przyjęli. Dlatego, że mamy świadomość, iż ten budżet to jest tak naprawdę funkcjonowanie całego miasta, które jest bardzo złożonym organizmem od oświaty zaczynając po te działy i rozdziały, które wcześniej wymieniała pani Skarbnik. Ja się bardzo cieszę, że tutaj jest jakby kontynuacja tych działań poprzedniej Rady Miasta i wszystkie te największe projekty będą realizowane. To jest duże podziękowanie i ukłon w stronę osób, które pracowały nad tym budżetem i pana burmistrza. - mówił radny Piotr Janczarek.

- Staramy się to kontynuować, ale to nie dlatego, że nam się coś podoba, lub nie podoba, lub obrażamy się na poprzedników. To byłby grzech zaniechania, gdybyśmy nie wykorzystywali środków zewnętrznych w dziewięćdziesięciu procentach. - mówił burmistrz Krzysztof Staruch o planowanych do pozyskania środkach.

Reklama

Z funduszy na Miejskie Obszary Funkcjonalne, wraz  gminami Kraśnik, Dzierzkowice i Urzędów pozyskano już środki na cyfryzację, dzięki czemu pewne  usługi będzie można za jakiś czas realizować przez internet i bez zbędnej papierologii.

W tym roku rozpocznie się także inwestycja w osiedlu Kolejowym związana z ul. Obwodową oraz terenem przed dworcem PKP. Prace planowane są także na ul. Modrzewiowej, Prusa. Powstać mają także dokumentacje budowy czy remontów dróg, chodników i parkingów ulic: Jagiellońskiej, Nadstawnej, Zielonej, Francuskiej, Staffa, Zachodniej, Różanej.

Reklama

Za ponad 1 mln zł dzięki pozyskanym pieniądzom z Ministerstwa Sportu i Turystyki, zmodernizowany zostanie Orlik przy SP nr 5. Zagospodarowany zostanie także teren przy Szkole Podstawowej nr 6. Miasto kontynuować będzie także działania związane z doposażeniem i tworzeniem placów zabaw oraz miejsc rekreacji dla dzieci i młodzieży (300 tys. zł). Realizowane będą także inwestycje wybrane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Ten rok jest dla miasta ważny, bowiem walczy ono o pozyskanie nawet 80 mln zł z tzw. Funduszy Szwajcarskich. 

Reklama

Ostatecznie wszyscy obecni na sesji radni jednogłośnie zagłosowali za budżetem miasta na 2025 rok.

- Chciałbym powiedzieć, że pewnie ten projekt nie jest szczytem marzeń, ani nie jest moim szczytem marzeń, ani radnych siedzących z tej strony, czy z tamtej strony, ani beneficjentów, ale główną zaletą tego budżetu jest to, że budżet się zamyka i zabezpiecza funkcjonowanie podstawowych zadań miasta na najbliższy rok. Budżet zabezpiecza wszystkie niezbędne funkcje miasta, jak ochrona zdrowia, gospodarkę, transport, administrację, bezpieczeństwo, pomoc społeczną, gospodarkę komunalną przy ochronie środowiska oraz kulturę fizyczną i sport. Czy w zadowalającym stopniu? Pewnie nie, bo zawsze znajdą się rzeczy, które warto zrobić i na które potrzeba środków finansowych. - podsumował tegoroczny budżet radny Piotr Iwan.

Reklama

Teraz czas na realizację.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 03/02/2025 06:05
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Krasnik24.pl




Reklama