Reklama

Sytuacja zdecydowanie się poprawiła

- mówi prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Leszek Zdybicki.

Mija rok odkąd zaczął funkcjonować Powiatowo Gminny-Związek Komunikacyjny Ziemi Kraśnickiej. Głównym operatorem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Jak wygląda sytuacja miejskiej spółki po roku funkcjonowania w nowej rzeczywistości?

Gdy zaczęliśmy na początku roku 2023 jeździć dla Związku Komunikacyjnego Ziemi Kraśnickiej jako jeden z trzech operatorów zmieniło się finansowanie spółki. Zwiększyły się znacznie przychody. Od ok. 4 mln w 2022 roku do ponad 6,5 mln zł w 2023 roku. Stało się to dzięki pozyskanemu przez Związek wsparciu przekazywanego przez wojewodę w ramach  Rządowego Programu Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych, dzięki któremu uzyskaliśmy dopłatę rządową w wysokości 3 zł do deficytu z funduszu, oraz 35 groszy od gmin. Możemy przez to realizować kursy do miejsc, gdzie bez tego wsparcia było to dotąd nieopłacalne. Widać to też chociażby po przejechanych kilometrach, których w 2022 roku było ok 850 tys. a rok później już 1,1 mln. 
Niestety jest też druga strona medalu, ponieważ wzrosły koszty naszej działalności związane z pozyskaniem nowego taboru oraz kierowców.
Patrząc jednak na wyniki za 2023 rok możemy śmiało powiedzieć, że była to dobra decyzja a działania jakie podjął burmistrz Wojciech Wilk, który przekonał do tego pomysłu pozostałych burmistrzów, wójtów i władze powiatu przynosi pozytywne efekty. Mamy też pozytywne głosy od mieszkańców jeśli chodzi o ideę komunikacji jaką realizuje Związek. Dochodzą do nas także sygnały od innych gmin o chęci przystąpienia do Powiatowo-Gminnego Związku Komunikacyjnego Ziemi Kraśnickiej 

Reklama

A co decydowało o sytuacji MPK w ostatnich latach?
Trudnym, pod względem finansowym był dla nas rok 2022, kiedy to ceny paliw skoczyły diametralnie. Rok wcześniej, tj. w roku 2021 średnia ceny oleju napędowego wynosiła 3,9 zł netto za litr, natomiast w roku 2022 było to już 6,35 zł za litr. Było to główną przyczyną tego, że rok 2022 zakończyliśmy stratą na poziomie 419 tys. Od marca 2023 roku, gdy zaczęliśmy funkcjonować w ramach Związku, strata za ubiegły 2023 rok wyniesie ok. 70 tys. zł. Zatem w okresie ostatniego roku wynik finansowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego znacznie się poprawił. Nie jest to sytuacja w pełni mnie zadowalająca, ale wszystko idzie ku lepszemu. Założenie jest takie, że w tym roku wykonamy większą ilość kilometrów co przełoży się na zwiększenie liczby pasażerów, w efekcie dając nam lepszy wynik finansowy na koniec roku. 
Trzeba tu wspomnieć też o dużym wzroście płacy minimalnej w ostatnich latach co również znacząco zwiększyło koszty funkcjonowania Spółki. To kolejny czynnik kosztotwórczy na który nie mieliśmy wpływu. Wydatki związane z zatrudnianiem pracowników to największy koszt naszej spółki wynoszący ok. 50% ogółu kosztów. W ubiegłym roku wzrósł on o 46%. Kwotowo to przyrost około 1 mln zł. To wynik nie tylko wzrostu wynagrodzeń, ale także zwiększenia liczby zatrudnionych kierowców, których przybyło w związku z rozszerzeniem liczby obsługiwanych tras. 

Waszym głównym narzędziem, którym realizujecie swoje zadania są autobusy. Jak zmienił się tabor MPK w ostatnim czasie?
W związku z tym, że zwiększyła się liczba tras jakie zaczęliśmy obsługiwać, musieliśmy też mieć czym to robić. W roku 2023 zwiększyliśmy więc naszą flotę o kolejne pojazdy. Nabyliśmy 4 fabrycznie nowe ekologiczne autobusy z silnikiem diesla Euro 6 oraz 6 autobusów używanych. Wszystkie te pojazdy są wygodne dla naszych pasażerów – niskopodłogowe, w większości klimatyzowane, posiadają przyklęk i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Chcielibyśmy by wszystkie były nowe, ale nas po prostu na to nie stać. Ostatni nowy autobus zakupiony był w 2011 roku, tym bardziej cieszymy się, że mamy cztery nowe autobusy.

Reklama

W marcu czeka was i pasażerów kolejna zmiana w tej materii...
Tak. Cztery elektryczne autobusy pojawią się do końca marca w naszej firmie. To m.in. efekt długotrwałych starań o dofinansowania zewnętrzne. Największym sukcesem tej kadencji jest pozyskanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska dotacji w wysokości ok. 7 mln zł na zakup autobusów zeroemisyjnych. Liczymy, że oprócz komfortu jazdy, jaki odczują mieszkańcy, my zaoszczędzimy na kosztach paliwa, bo na dzień dzisiejszy bilans zasilania autobusów prądem powinien wyjść dla nas na plus. Poczynimy także pierwszy krok w celu spełnienia obowiązku ustawowego związanego z ustawą o elektromobliności, która również i nas dotyczy.  

Czyli z optymizmem wchodzicie w nowy rok?
Zdecydowanie tak. Mamy stabilne przychody, załogę, która stara się coraz lepiej realizować swoje zadania. Wszystkie należności, w tym pensje pracowników, regulujemy na czas a niedługo zrobimy krok w kierunku nowoczesnej komunikacji miejskiej. Rozwijamy się na wielu płaszczyznach, uczestniczymy w konferencjach branżowych, testujemy autobusy, poprawiamy stan taboru, zaplecza technicznego i warunki socjalne naszych pracowników. To wszystko sprawia, że możemy się rozwijać dla dobra mieszkańców i miasta.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 23/02/2024 09:58
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Krasnik24.pl




Reklama