Reklama

Zakrzówek: Tworzą gminny Geoportal

Gmina Zakrzówek jako pierwsza gmina wiejska w Polsce bierze udział w pilotażu wdrażania regulacji europejskich wynikających z Dyrektywy INSPIRE, ustawy o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej, oraz Rozporządzenia GMES (Europejskiego Systemu Obserwacji Ziemi). Rezultatem tych prac ma być między innymi uruchomienie gminnego geoportalu, dzięki któremu dane zagospodarowania przestrzennego staną się łatwo dostępne dla każdego mieszkańca i potencjalnego inwestora gminy.

Samorząd do spełnienia wymogów projektu Plan4all przygotowywała się przez kilka miesięcy. Wniosek o uzyskanie statusu partnera afiliowanego tego przedsięwzięcia wójt gminy Grzegorz Lemiecha złożył jeszcze w kwietniu 2011 roku. Okazało się jednak, że droga Gminy Zakrzówek dla spełnienia wymogów Sieci Najlepszych Praktyk w Dziedzinie Interoperacyjności Planowania Przestrzennego w Europie nie jest łatwa. Wymogi, jakie stawiają Dyrektywa INSPIRE, Program GMES oraz proces standaryzacyjny dokumentów planistycznych w Europie, zarówno  jeśli chodzi o ich aspekty technologiczne, organizacyjnie, prawne i finansowe, są skomplikowane przy ich wdrażaniu.

 - Przed przystąpieniem do projektu dokumenty planistyczne gminy były jedynie w postaci papierowej. Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Gminy pochodzi z 2000 r. Zostało sporządzone w skali 1: 25 000 i jest rysunkiem formatu ok 50 x 70 cm. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy powstał z kolei w 2002 roku w skali 1: 10 000, ma format ok 2 x 2 metry, i również na co dzień jest używany w postaci papierowej. Obsługa interesantów w gminie w zakresie planowania i gospodarowania przestrzennego wymagała więc do tej pory, by każdy z inwestorów, mieszkańców, wykonawców inwestycji osobiście zgłosił się do siedziby Gminy ? wyjaśnia Grzegorz Lemiecha, wójt gm. Zakrzówek..

Reklama

Obecnie trwają prace nad budową gminnego geoportalu, budowanego w ramach gminnej infrastruktury informacji przestrzennej, stanowiącej integralną część powiatowej, regionalnej i krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. Po analizie głównych czynników technicznych i finansowych samorząd zdecydował się na rozwiązanie oparte o technologię ?cloud computing?. Rozwiązanie takie jest zdecydowanie najbardziej oszczędne, z reguły o 50 ? 70 % tańsza niż inne rozwiązania wymagające zakupu drogiego sprzętu i licencji na oprogramowanie.

Wykonane prace mają na celu wsparcie przygotowania nowych dokumentów planistycznych Gminy - Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, do których opracowania gmina zamierza przystąpić.

Reklama

Uruchomienie gminnego geoportalu planowane jest na 10 grudnia 2011, W ten sposób dane zagospodarowania przestrzennego staną się łatwo dostępne dla każdego mieszkańca i potencjalnego inwestora gminy.

- Dostęp do nich nie będzie już wymagał jeżdżenia do gminy, a jedynie skorzystania za pomocą przeglądarki www, ze strony geoportalu gminnego. Dla urzędników gminy będzie też dostępna zweryfikowana baza danych pozwoleń na budowę zestawionych z wynikami okresowej  analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym gminy ? podsumowuje wójt Lemiecha.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Krasnik24.pl




Reklama