Gdy pojawiał się temat inwestowania na kraśnickiej strefie ekonomicznej słabym punktem tego miejsca okazywało się odpowiednie zasilenie w prąd. Od jesieni ubiegłego roku PGE Dystrybucja modernizuje tzw. Główny Punkt Zasilający Budzyń, dzięki czemu dostawy prądu będą stabilniejsze i zasilić nim będzie mogła większa liczba odbiorców.
Stacja GPZ Budzyń, leżąca nieopodal ogródków na "Marzeniu", została wybudowana w latach 50. ubiegłego wieku. W latach 70. została nieco zmodernizowana. Była więc potrzeba, by ją przebudować tak, by odpowiadała nowoczesnym standardom i potrzebom.
- Na przebudowę stacji GPZ Budzyń miało wpływ kilka czynników: konieczność zasilenia projektowanej nowej linii 110 kV relacji Annopol - Budzyń, układ pracy rozdzielni 110 kV uniemożliwiający wymianę wyeksploatowanych urządzeń. W rozdzielni 15 kV należało również zapewnić miejsce dla wydawania nowych warunków przyłączeniowych. Dodatkowo, ze względu na pracę sieci koordynowanej, przebudowa stacji musi być realizowana z ciągłą pracą rozdzielni 110 i 15 kV - poinformowała PGE Dystrybucja, która jest dysponentem stacji.
- Prace nad jej przebudową rozpoczęły się 8 października 2018 roku. Inwestycja obejmuje budowę nowej stacji 110/30/15 z zastosowaniem nowoczesnej rozdzielni 110kV typu GIS - dodaje Karolina Szewczyk-Dąbek z PGE Dystrybucja S.A. Oddział Lublin.
Ma to zwiększyć możliwości stacji a jednocześnie polepszyć pewność zasilania (możliwość ewentualnej wymiany jednego z modułów bez konieczności wyłączania modułów sąsiednich).

Nowy budynek rozdzielni sieciowej umiejscowiony został w pobliżu istniejącej i pracującej przez cały okres budowy, zapewniając ciągłość dostaw energii elektrycznej do mieszkańców.
- Przebudowa stacji GPZ Budzyń zwiększy techniczną możliwość przyłączania kolejnych źródeł czystej energii na tym obszarze, co wiąże się ze zmniejszeniem emisji CO2 do atmosfery i tym samym ze zwiększeniem udziału zielonej energii na terenie kraju. Dodatkowo, nowa stacja, umożliwiając przyłączenie nowych obiektów, stworzy duże możliwości aktywizacji gospodarczej całego regionu - informuje przedstawicielka PGE.
Z inwestycji cieszą się też władze miasta.
- Dzisiaj bez odpowiedniej mocy zasilania nie da się funkcjonować, prowadzić i rozwijać działalności chociażby produkcyjnej. Cieszę sie, że PGE inwestuje w Kraśniku dzięki czemu wzrasta stabilność energetyczna Kraśnika a potencjalni inwestorzy nie będą musieli się martwić o to czy wystarczy dla nich energii elektrycznej do prowadzenia ich działalności - mówi burmistrz Wojciech Wilk.
Wartość projektu wynosi 31 127,5 tys. zł, z czego 17 537,0 tys. zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane zgodnie z podpisana umową mają zakończyć się w IV kw. 2019 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze