Reklama

Inwestycja PGE na naszym terenie oficjalnie otwarta

O tym, że na Budzyniu powstaje nowy Główny Punkt Zasilania pisaliśmy na jesieni ubiegłego roku. Został on niedawno ukończony i w czwartek 30 stycznia oficjalnie został otwarty. To nie jedyna inwestycja PGE Dystrybucja na naszym terenie w ostatnim roku.

O tym dlaczego stara stacja GPZ musiała zostać zastąpiona nową szczegółowo pisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku.

Dzięki tej inwestycji zwiększy się m.in. stabilność dostaw prądu i możliwość podłączania nowych odbiorców. Ważnym elementem jest także to, że dzięki tej stacji do sieci będą mogły być podłączane farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, co znacznie rozszerza możliwość ich lokowania na naszym terenie.

- Przebudowa stacji GPZ Budzyń zwiększy techniczną możliwość przyłączania kolejnych źródeł czystej energii na tym obszarze, a tym samym przyczyni się do redukcji emisji CO2 poprzez zwiększenie udziału zielonej energii w miksie energetycznym - powiedział o inwestycji Andrzej Kuchciak, Dyrekotr Generalny Oddziału Lublin PGE Dystrybucja.

Reklama

Stacja ma też duże znaczenia dla rozwoju naszego terenu.

-  Cieszę się, że władze PGE dystrybucji dostrzegły potrzeby Kraśnika na mapie Polski. To dla nas bardzo ważne. Niedaleko jest strefa ekonomiczna, nowe połączenia drogowe w tym S19 stwarzają nowe warunki dla inwestorów. Pod względem energetycznym atmosfera dla inwestorów jest bardzo sprzyjająca i bardzo ich do Kraśnika zapraszam - powiedział podczas otwarcia poseł Kazimierz Choma.

 

Dzięki inwestycji PGE zniknie problem zasilania w prąd chociażby nowych firm m.in. w kraśnickiej Strefie Inwestycji z czego cieszą się kraśniccy samorządowcy.

Reklama

- Ziemia Kraśnicka jest ogromnym potencjałem. A będzie on większy, gdy będzie stabilność energetyczna. I ta stacja to zagwarantuje. Gratuluję i dziękuję, bo to inwestycja dla dobra całej ziemi kraśnickiej. Mam nadzieję, że przyczyni się do rozwoju gospodarczego naszego terenu - mówił starosta Andrzej Rolla.

- Bardzo się cieszę, że ta inwestycja dokonała się w Kraśniku. To niezwykle ważna i istotna inwestycja i wiążemy z nią duże nadzieje, szczególnie związane z rozwojem gospodarczym. Nasze plany związane z rozbudową strefy ekonomicznej powodują, że powstanie tej stacji nabiera jeszcze większego znaczenia. Serdeczne podziękowania ode mnie, od Rady Miasta, od mieszkańców - powiedział burmistrz Wojciech Wilk.

Reklama

Obecna stacja zajmuje ok. 1/4 powierzchni poprzedniej. Sterowana jest zdalnie. Wykorzystano w niej najnowocześniejsze technologie stosowane w tego typu jednostkach w tym technologię GIS. Przybyli na otwarcie goście mieli okazję do zwiedzenia rozdzielni 110 kV, która jest najważniejszym elementem stacji i zapoznania się z pracą jej kluczowych elementów. Jak wygląda stacja od środka można zobaczyć na naszych zdjęciach z jej otwarcia.

Inwestycja ta została zrealizowana z udziałem środków Unii Europejskiej. Wartość całego projektu wyniosła ponad 34 mln zł z czego ponad 15 mln złotych to środki pochodzące z UE.

Reklama

Nowa stacja GPZ Budzyń to jedna z trzech dużych inwestycji jakie w ubiegłym roku zrealizowała na naszym terenie PGE Dystrybucja Oddział Lublin.

W listopadzie 2019 odebrano i włączono do ruchu nową stację elektroenergetyczną Chruślina zlokalizowaną w Kozarowie. Koszty inwestycji wyniósł ok. 13 mln zł. W grudniu oddano także nową stację elektroenergetyczną w Rudniku Szlacheckim, która powstała m.in. w związku z elektryfikacją linii kolejowej do Lublina. Jej koszt to ok. 8 mln zł.

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Krasnik24.pl




Reklama