W czwartek uroczyście oddano do użytku nowo-wybudowane skrzydło budynku Zespołu Szkół nr 1 na "Górce". Przybyło m.in. nowych sal, dzięki czemu zniknęła ciasnota i lekcje do późnego popołudnia. Szkoła ma też aulę z prawdziwego zdarzenia.
Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 8 mln 541 tys. 511,41 zł, z czego aż 8 mln 197 tys. 779,52 zł pochodziło z dofinansowań uzyskanych przez Powiat Kraśnicki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021–2027 oraz Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej.
Dzięki inwestycji powstało nowe, trzykondygnacyjne „skrzydło” dobudowane do części głównej budynku. Obiekt wyposażony został w nowoczesne pomieszczenia sanitarne, zmodernizowano dojścia oraz przebudowano zjazd z ul. Armii Krajowej.
W nowej części szkoły znalazło się pięć nowych sal lekcyjnych, z których już korzystają uczniowie.
W ramach inwestycji powstała też 180-metrowa aula, której w szkole brakowało, w której odbywać się będą mogły różnego rodzaju spotkania czy ważne szkolne uroczystości.
Dobudowano też windę osobową z wiatrołapem i sanitariatami przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami. Zmodernizowano także istniejący budynek szkoły oraz otaczający teren, aby spełniały aktualne wymogi bezpieczeństwa pożarowego.
Inwestycji trwała od lipca 2024 r. do października 2025 r. a wykonała je lokalna firma Walted. Od 2021 roku trwały natomiast prace przygotowawcze w tym dokumentacja.
Na początek symbolicznie przecięto wstęgę przed nowym skrzydłem szkoły.
- To wyjątkowa chwila, która stanowi zwieńczenie wielu miesięcy pracy, zaangażowania i wspólnego wysiłku. Przecięcie wstęgi to nie tylko tradycja. To znak, że miejsce, które jeszcze niedawno było projektem i wizją, dziś staje się częścią szkolnej rzeczywistości. Niech to symboliczne przecięcie wstęgi będzie początkiem nowego etapu, pełnego sukcesu, inspiracji i dalszego rozwoju. Z dumą i radością oddajemy nowe skrzydło uczniom, nauczycielom i całej społeczności szkolnej. - mówiła prowadząca uroczystość kierownik Wydziały Promocji Agnieszka Gremlas.
Reklama
Później ksiądz Jerzy Zamorski poświęcił nowy obiekt.
Potem dyrektor Grzegorz Przywara, z którego inicjatywy nastąpiła rozbudowa szkoły, oprowadził uczestników po nowej części placówki.
Marszałka Jarosława Stawiarskiego reprezentował podczas otwarcia Marcin Krotkiewicz, dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego Urzędu Marszałkowskiego.
- Marszałek bardzo chciał być tutaj dzisiaj z nami wszystkimi. To liceum, jak wszyscy pewnie wiedzą, to jest mu bardzo bliskie. Dla mnie również osobiście. W tym roku obchodziłem wraz z moimi kolegami, koleżankami 30-lecie, obchodziliśmy w maju 30-lecie, kiedy zdawałem maturę w tym właśnie liceum. Życzyłbym, szczególnie uczniom których tu widzę, żeby ta szkoła to nie były tylko mury, sale lekcyjne, ale by było to miejsce do nowych inspiracji, nowych wyzwań, do spełniania marzeń. - mówił przedstawiciel Marszałka.
Reklama
O tym była ta inwestycja mówił wicestarosta Paweł Kudrel.
- Marzenia się spełniają i Pańskie marzenie Panie Dyrektorze, marzenie Pańskich uczniów, marzenie Pańskiego Grona Pedagogicznego o takiej auli, o rozbudowie obiektu szkolnego się spełniło. - mówił wicestarosta Paweł Kudrel. - To marzenie nie spełniłoby się, Szanowni Państwo, gdyby nie środki, jakie rząd Zjednoczonej Prawicy w ramach programu inwestycji strategicznych Polski Ład na ten cel przeznaczył. To było takie narzędzie, dzięki któremu samorządy powiatowe, samorządy gminne mogły duże środki inwestować w infrastrukturę, jak widzimy infrastrukturę niezbędną i bardzo potrzebną do codziennego funkcjonowania, bo to nie tylko drogi, ale również infrastruktura związana ze służbą zdrowia, infrastruktura oświatowa. - mówił wicestarosta.
Reklama
Jak mówił realizacja tej inwestycji to efekt współpracy pomiędzy Wydziałem Inwestycji, pracowników Starostwa Powiatowego, ale i dyrekcji szkoły.
- Dla nas nauczycieli szkoła to po prostu drugi dom, bo spędzamy w nim bardzo dużo czasu. A dla uczniów? Oczywiście na danym etapie życia wy spędzacie tu naprawdę dużo, dużo czasu, a przecież szkoła to kuźnia charakterów. To miejsce, w którym dowiadujecie się wielu rzeczy, to miejsce, w którym znajdujecie kolegów, koleżanki, to miejsce, w którym są także pierwsze miłości. Szkoła jest właśnie tym miejscem, w którym powinniśmy przede wszystkim inwestować, bo zależy nam na tym, żeby nasza młodzież wychowywała się w pięknych, dobrych, nowoczesnych, tak jak te warunkach. Mam nadzieję, że uczniowie, którzy tam na końcu siedzą, takie wspomnienia takiego ducha w tę szkołę, w to skrzydło tchną. - mówił przewodniczący rady Powiatu Jacek Dubiel, który jest także przewodniczącym Rady Rodziców tej szkoły.
Reklama
Gratulacje przekazały także przedstawicielki kraśnickich parlamentarzystów Anny Baluch - Marta Termena oraz Kazimierza Chomy - Agnieszka Skrok.
Głos zabrali także były starosta Andrzej Rolla, za którego kadencji zdecydowano o przeprowadzeniu inwestycji, oraz burmistrz Urzędowa Paweł Dąbrowski, który jest absolwentem tej szkoły.
O samej inwestycji mówił dyrektor szkoły Grzegorz Przywara.
- Nie chcę nikogo parafrazować, ale tej społeczności, tym uczniom, tym nauczycielom, nam wszystkim ta szkoła się po prostu należała. Chcieliśmy mieć taką piękną szkołę, chcieliśmy mieć tak piękne sale i chcieliśmy to, żeby ta szkoła mogła pracować i żeby każdy czuł się w niej bezpieczny.
Reklama
Wspomniał też jak doszło do jej rozpoczęcia.
- Początek tej inwestycji to rok 2021, zarząd pana Andrzeja Rolli i decyzja o tym, żeby przeznaczyć część środków Polskiego Ładu na tą szkołę. Oczywiście radni powiatowi przyklasnęli tej inwestycji i bardzo się z tego cieszę. Następnie trwały kwestie dokumentacyjne, wykonanie różnego rodzaju projektów, koncepcji, no i oczywiście ostatni etap, czyli ogłoszenie przetargu i wykonywanie tej inwestycji. Bardzo serdecznie chciałbym wszystkim podziękować, którzy w tym całym procesie uczestniczyli, czyli panom starostom, panom radnym powiatowym, oczywiście panu Marszałkowi, który również te pieniążki przeznaczył na inwestycje w naszym powiecie kraśnickim oraz firmie, która prace przeprowadziła - mówił dyrektor.
Reklama
Jak mówił ta szkoła będzie służyła wszystkim mieszkańcom naszego powiatu.
- Bo nie ma takiej gminy w naszym powiecie, z której młodzież i dzieci do tej szkoły nie będą uczęszczali. Każda, ta począwszy od Urzędowa, skończywszy na Wilkołazie, czy Szastarce, czy Dzierzkowicach ma tutaj swoich absolwentów. Miała, ma i będzie miała. - mówił Grzegorz Przywara - Ja się zawsze dziwiłem absolwentom naszej szkoły, to może takie troszeczkę uszczypliwe, że przyjeżdżając tutaj na zjazdy absolwentów cieszyli się, że zastali to, co zostawili kilkanaście lat wcześniej. To było przykre, że tak to wygląda, ale niestety nie inwestowano w ten budynek. Teraz nastąpiła pewna zmiana i od kilku lat już po prostu doceniane są potrzeby edukacyjne naszego powiatu. - dodał dyrektor.
Reklama
Na koniec uczniowie "Górki" zaprezentowali oryginalny i ambitny program artystyczny przygotowany pod opieka nauczyciela Artura Żurka. Był bowiem taniec nowoczesny a po nim muzyka klasyczna.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze