Reklama

Rusza projekt skierowany do starszych kraśniczan ?Senior - trochę starszy junior?

Kraśnickie Stowarzyszenie Kulturalne w partnerstwie z Centrum Kultury i Promocji oraz Urzędem Miasta Kraśnik otrzymało dofinansowanie w wysokości 8 268 euro w ramach grantów przyznawanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki tym środkom przez najbliższe miesiące realizowany będzie projekt pt. "Senior - trochę starszy junior". Ma on pozwolić na aktywizację społeczną seniorów oraz budowanie więzi i solidarności międzypokoleniowej. Bazą projektu będzie działalność kraśnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przedsięwzięcie to wpisuje się w trwający właśnie Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.


Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika: Chcielibyśmy żeby kraśniccy seniorzy czuli się osobami szczególnymi, bo na to zasługują. Seniorzy to ogromnym rezerwuar wiedzy i doświadczenia z którego nie sposób nie korzystać.

Kraśnicki UTW, do którego projekt jest w dużej mierze adresowany, w tym roku skupia 115 osób. Uniwersytet prowadzi bogatą działalność. Są to między innymi wykłady z wielu różnych dziedzin życia, ale także imprezy integracyjne, okolicznościowe oraz wycieczki turystyczne.

Maria Adamek, kierownik filii kraśnickiego Uniwersytetu III Wieku: Seniorzy to ludzie bardzo chętni, tylko muszą być zauważeni i docenieni. Jest wśród nas wiele osób które pełniły różne stanowiska kierownicze, funkcje społeczne, a teraz nie mają się gdzie wykazać. W Kraśniku jest ku temu okazja i kto tylko chce może pracować społecznie i realizować swoje marzenia.

Reklama

Projekt "Senior - trochę starszy junior" będzie realizowany od listopada tego roku go końca czerwca roku przyszłego.

Marcin Kloc, prezes Kraśnickiego Stowarzyszenia Kulturalnego: Odbiorcami projektu są nie tylko seniorzy. Do nich skierowane są przede wszystkim wykłady i warsztaty (między innymi komputerowe dod. red.) prowadzone cyklicznie przez cały okres trwania projektu. Dla dzieci i młodzieży przygotowana jest gra miejska ?Kraśnik wielu pokoleń? oraz konkurs ?Opowieść rodzinna?, który będzie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu. W projekcie zawarta jest również współpraca i wymiana doświadczeń z seniorami z Ukrainy.

Reklama

Finałem projektu będzie Międzypokoleniowy Festyn Rodzinny planowany na 23 czerwca przyszłego roku.

To nie jedyny realizowany w Kraśniku projekt skierowany do starszych mieszkańców. W poniedziałek 19 listopada przy ul. Kardynała Wyszyńskiego 14 Kraśnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Implus" oraz MOPS uruchomiły Centrum Aktywności Seniora. Dzięki niemu grupa kilkudziesięciu osób będzie mogła skorzystać z różnych, zorganizowanych form spędzania wolnego czasu dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (182 tys. zł).

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Krasnik24.pl




Reklama